tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.7.2020

Karadeniz’in tarımsal mirası burada toplanacak

Karadeniz’in tarımsal mirası burada toplanacak

Samsun’un Atakum ilçesinde kurulan Karadeniz’in ilk tohum bankası olan AtaTohum, bölgeye özgü 232 bitki çeşidine ait tohum örneğiyle yola çıktı.

Ulusal düzeyde iki büyük tohum gen bankası bulunan Türkiye’de farklı bölgelerde bitki örneklerini toplayarak geleceğe aktarmayı hedefleyen tohum merkezlerinin sayısı da günden güne artıyor. Bunların en yenisi örneği ise Samsun’un Atakum ilçesinde kurulan ve Karadeniz bölgesindeki ilk tohum bankası olma unvanını elde eden AtaTohum oldu.

Türkiye’nin zengin biyoçeşitliğinin önemli parçalarından birini Karadeniz bölgesi oluşturuyor. AtaTohum’un da öncelikli amacı pek çok yerel bitki türüne ev sahipliği yapan bölgenin yerel tohumlarını bünyesinde toplayarak hem onları koruma altına almak hem de gelecekte gıda güvenliğini sağlayacak bir yatırım yapabilmek.

Tohum bağışçılarının ismi ölümsüzleşecek

Atakum Belediyesi tarafından bin metrekarelik bir alanda hayata geçirilen AtaTohum’un tohum envanterinde şimdilik 232 çeşit bulunuyor. Ülkenin her yerinden yöresel tohum bağışlarına kapısını açan merkeze gelecek her yeni tohum örneği, bağışçısının isminin de yazılı olacağı özel saklama haznelerinde muhafaza edilerek kayıt altına alınacak.

Korunan bitkiler üretime de katılacak

Tohum bankası ve laboratuarın bulunduğu merkezde yer alan yetiştirme parsellerinde ise toplanan tohumlar üretim yoluyla çoğaltılarak üreticilere dağıtılacak ve böylece tarımsal üretime katılacak. Araziye ekilen biber, domates, kavun, karpuz ve mısırın yanı sıra lavanta, adaçayı, defne, biberiye ve zeytin çalısı gibi tıbbi ve aromatik bitkilerle bunun ilk örnekleri başlatıldı.

Bölge üreticisi için kazançlı alternatifler

Bu bitkilerin üretimi yapmak isteyen üretici ve üretici adaylarına Belediye bünyesindeki ziraat mühendisleri tarafından eğitim de verilecek. Böylece bölgede düşük yatırım gideriyle yüksek kazanç elde edilebilecek tarımsal faaliyetler özendirilecek. Merkezdeki tohum örneklerinin artmasıyla bu alternatifleri çoğaltacaklarını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Tarlasında, bahçesinde bizde bulunmayan değişik tohum türleri olanlar varsa bize ulaştırmalarını istiyoruz” diye konuşuyor.

 

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.