tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.4.2020

Yararlı böcekler de Türkiye’ye giremiyor!

faydali-bocekler-de-turkiye-ye-giremiyor2.jpg

Covid-19 nedeniyle canlı hayvan ithalatına getirilen yasaklar biyolojik mücadelede kullanılan organizmaları da kapsıyor. Üreticiler kalite ve verimin düşmemesi için kararın gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının kontrol altına alınması için ticarete getirilen tedbirler arasında ilk sıralarda canlı hayvan ithalatının ertelenmesi bulunuyor. Ancak 16 Mart tarihinde alınan bu karar yalnızca hayvancılık ya da evcil hayvan sektörünü değil bitkisel üretimi de farklı bir yönden etkilemeye başladı.

Bunun nedeni, alınan bu yasaklama kararının biyolojik mücadelenin asli aracı olan yararlı organizmaları da kapsamış olması. “Biyolojik mücadele etmeni” (BME) sınıfına giren ve “yararlı böcek” olarak bilinen bu canlıların ülkeye girişinin durması ürün verimliliği ve kalitesini tehlikeye atıyor.

Karar acilen gözden geçirilmeli

Başta nematod türleri olmak üzere zararlılara karşı mücadeleyi üstlenen faydalı böcekler, bitki koruma faaliyetlerinde pestisitlere, yani kimyasal mücadele araçlarına alternatif ya da tamamlayıcı olarak kullanılıyor. Son yıllarda giderek daha çok üretici tarafından kullanılan bu canlıları tedarik edemeyen üreticiler kararın acil olarak gözden geçirilmesini talep ediyor.

faydali-bocekler-de-turkiye-ye-giremiyor1.jpg

Üreticiler pestisite dönmek zorunda kalıyor

Son haftalarda bazı tarımsal faaliyetlerin yürütülmesinde sorunlar yaşanmaya başladığını söyleyen Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (BİOTED) Başkanı Ahmet Özgür Ateş, biyolojik mücadele sistemiyle sezona başlan bazı üreticilerin bu durum karşısında kimyasal ilaca dönmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Türkiye dışında ticaret hala sürüyor

Ateş, Türkiye’de de “bitki koruma ürünü” olarak ruhsatlandırılan bu faydalı böceklerin tüm dünyadaki üretim ve ticaretinin Covid-19’a rağmen hız kesmeden sürdüğüne dikkat çekiyor. “Üreticilerle yapılan sözleşmeler sıkıntılı bir sürece girdi, yeni sezon için de sözleşme yapılamadı” diyen Ateş, ithalatın yeniden başlatılması için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurduklarını söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.