tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.12.2019

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

bir-yil-taze-kalan-elma-artik-satista3.jpg

Dünyanın en uzun raf ömürlü elması 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu. “Cosmic Crisp” isimli bu melez çeşidin buzdolabında 1 yıl boyunca bozulmadan saklanabildiği belirtiliyor.

Modern bitki ıslah teknikleri yalnızca daha verimli ve dayanıklı değil, tüketicilerin beklentilerini de karşılamaya yönelik ürünlerin geliştirilmesine odaklanıyor. Bu uzun soluklu çalışmaların merkezinde ise besin değerleri daha yüksek veya daha uzun ömürlü meyve ve sebzelerin üretilmesi bulunuyor.

Besin değerlerini ve lezzetini kaybetmeden uzun süre saklanabilen yeni çeşitler üzerine 90’lı yıllarda başlayan çalışmaların “meyveleri” bugünlerde alınmaya başladı. ABD’de geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen ve buzdolabında 10-12 ay boyunca bozulmadan saklanabilen elma çeşidi bunun en dikkat çekici örneğini oluşturuyor.

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Nasıl üretildi?

“Cosmic Crisp” (Kozmik Kütür) ismi verilen elma çeşidi, Washington Devlet Üniversitesi’nde 1997 yılından beri süren hummalı bir yetiştirme programının sonucu. Toplam 10 milyon dolara mal olan bu sürecin sonunda ortaya çıkan meyve, dünyanın en uzun ömürlü elması unvanıyla tüketicinin beğenisine sunuldu.

Tatlı-ekşi, sulu ve sert

Çapraz ıslah yöntemiyle geliştirilen Kozmik Kütür, yıllar süren denemelerin ardından ilk kez 2017 yılında Washington’da dikilen ağaçlarla tarım alanlarına indi. 2 yılın sonunda ürün alınan ve patenti Washington Devlet Üniversitesi’ne ait olan çeşit koyu kırmızı rengi, sarı benekleri, sulu, sert ve “kütür” yapısıyla dikkat çekiyor.

bir-yil-taze-kalan-elma-artik-satista1.jpg

Gelecek 10 yıl boyunca sözleşmeli üreticiler tarafından üretilecek Kozmik Kütür’ün tatlı ve ekşi karışımı bir lezzete sahip olduğunu söyleyen araştırmacılardan Kate Evans, uzun ömürlü ve sağlıklı yeni meyve çeşitleriyle birlikte pazarın farklı bir boyut kazanacağını söylüyor.

Tüketici güven duyacak mı?

ABD’deki marketlerde bir kilosu 2 dolardan satışa çıkan meyvenin yaratacağı etki tohum ıslahçıları tarafından merakla bekleniyor. Tüketicilerin Kozmik Kütür’e nasıl yaklaşacağı ise henüz belirsiz. Bakalım modern bitki biliminin bir ürünü olan bu meyveye karşı önyargı ve korkular mı yoksa güven ve merak mı ön plana çıkacak!

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.