tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Sunuş
  • Toplulaştırmanın yapamadığını arazi bankacılığı yapabilir mi?

14.10.2019

Toplulaştırmanın yapamadığını arazi bankacılığı yapabilir mi?

Toplulaştırmanın yapamadığını arazi bankacılığı yapabilir mi?

Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan arazi bankacılığı modeli, atıl tarım alanlarının üretime kazandırılması ve tarımsal işletmeciliğin geliştirilmesini amaçlıyor.

Dünya tarım politikalarını yakından tanıyanlar haricinde pek çoklarının aşina olmadığı “arazi bankacılığı”, geçtiğimiz ay açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) yer alarak Türkiye tarımının gündemine girdi. Atıl arazilerin değerlendirilmesi ve tarımsal işletme yönetimine fayda sağlaması amaçlanan bu modele dair ayrıntılar henüz netleşmese de çalışmaların hızlandırıldığı görülüyor.

Aslında arazi bankacılığına dair çalışmaların ilk adımları bundan iki yıl önce atılmıştı. İlk olarak 2017 yılının Eylül ayında açıklanan ve 2018-2020 ile 2019-2021 Orta Vadeli Programlarında sözü edilen sistem Cumhurbaşkanlığının 2019 yılı programında da kendine yer bulmuştu.

toplulastirmanin-yapamadigini-arazi-bankaciligi-yapabilir-mi2.jpg

AB’deki sistemler inceleniyor

2017 yılındaki programda arazi bankacılığı sistemi için Fransa’daki Arazi Geliştirme ve Kırsal Yerleşim Birliği (SAFER) model olarak ele alınmıştı. Hollanda’daki Tarım Arazileri İdaresi (SBL) gibi örneklerlerle birlikte Almanya, Belçika ve İspanya’daki arazi bankacılığı sistemlerini de inceleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, geçen süre zarfında atıl arazilerle ilgili olarak 7 bölgede çalıştay gerçekleştirdi.

Arazi bankacılığı nedir?

Arazi bankacılığı sistemleri temel olarak tarım alanlarının daha kolay el değiştirebilmesini mümkün kılarak alım, satım ve kiralama hareketliliğinin arttırılmasını sağlıyor. Bu model, miras gibi mülkiyet kaynaklı sorunlar ve bu alandaki yoğun bürokrasinin hafifletilmesi için de bir fırsat sunuyor. Arazi temini, aracılık, alıcı-satıcı arası garantörlük, arazi ıslahı ve tarım alanlarının amaç dışı kullanılmasının önlenmesi arazi bankacılığının görevleri arasında.

toplulastirmanin-yapamadigini-arazi-bankaciligi-yapabilir-mi1.jpg

3 milyon hektar arazi üretimin dışında

Türkiye’de tarım arazilerinin işletme verimliliğini önleyen en önemli sorun arazi parçalılığı olageldi. Son yıllarda hız kazanan arazi toplulaştırma çalışmalarına karşın bugün ülke genelinde halen 2,94 milyon hektar tarım alanı atıl konumda. Bu da tarımda büyük ölçekli ve profesyonel işletmeciliğe geçişte toplulaştırma stratejisinin yetersiz kaldığı anlamına geliyor. Kiralama ve alım-satım süreçlerini kolaylaştırıp arazi piyasasını düzenleme potansiyeli bulunan arazi bankacılığı modeli işte bu noktada açığı kapatabilecek bir potansiyele sahip görünüyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.