tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.10.2019

Dolu mağduru sarımsağa ithalat müdahalesi

Dolu mağduru sarımsağa ithalat müdahalesi

Hava koşulları nedeniyle ciddi kayıpların yaşandığı sarımsakta fiyatlar bir süredir el yakıyor. Ticaret Bakanlığı’nın sarımsakta gümrük vergilerini düşürme kararı ise sorunu ithalat yoluyla çözmeyi amaçlıyor.

Türkiye geçtiğimiz birkaç yılın aksine, aşırı sıcaklar ve kuraklığın sözünün pek edilmediği bir yaz mevsimini geride bıraktı. Ancak hava koşulları bu kez sürprizini sona sakladı pek çok bölgede etkili olan sıcak havalar adeta yazın süresini uzattıkça uzatmış oldu. Ta ki Ekim ayına kadar!

Dünden bu yana Türkiye’nin batısında etkili olan yağışlar ve hızla serinleyen hava artık sonbaharın gecikmeli de olsa geldiğini işaret ediyor. Ancak Batı Karadeniz’de Temmuz ve Eylül aylarında yaşanan yağmur ve dolu yağışları, tarım arazilerinde yarattığı kayıplarla aslında çoktandır tüm tüketicileri dolaylı olarak etkiliyor.

Kilosu 70 TL’ye ulaştı

Bölgede yağışların etkilediği ürünlerin başında ise sarımsak geliyor. Türkiye’nin en önemli sarımsak üreticisi olan Kastamonu-Taşköprü’de dolu nedeniyle yaşanan kayıplar sarımsakta rekolteyi ciddi oranda düşürdü. Geçtiğimiz ay içinde fiyatı yüzde 42 oranında artarak kilosu 70 TL’ye kadar ulaşan sarımsak Eylül ayının zam şampiyonu olmuştu.

dolu-magduru-sarimsaga-ithalat-mudahalesi1.jpg

Gümrük vergileri indirildi

Sarımsakta yaşanan arz ve fiyat krizine karşı müdahale ise bugün itibariyle Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla sarımsak ithalatında uygulanan gümrük vergileri düşürüldü. Buna göre, kurutulmuş sarımsakta ton başına gümrük değeri 3 bin dolardan 2 bin dolara, diğer sarımsak ürünleri için ise 4 bin dolardan 3 bin dolara indi.

İran’dan ithalat başladı

Eylül ayının sonlarında başta İran olmak üzere yurtdışından ithal edilen sarımsaklar daha ucuz fiyatlara pazarlarda yer almaya başlamıştı. Çin menşeli sarımsakların da etkin olduğu piyasada, Ticaret Bakanlığı’nın ithalat yollarının genişletilmesi kararıyla birlikte iç pazarda fiyatların önümüzdeki günlerde düşmesi öngörülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.