tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.9.2019

Yerel çeşit logosundan belli olacak

Yerel çeşit logosundan belli olacak

Türkiye’ye özgü bitki çeşitlerine ait tohumluklar artık ambalajlarında “yerel çeşittir” ibaresi ve logosu ile pazarlanacak.

Söz konusu tarım ve bitkilerin dünyası olduğunda, Türkiye’nin en çok övünç kaynağı olan konulardan biri biyoçeşitlilik. Özünde bir “şans” olan biyoçeşitliliği bir “başarı”ya dönüştürmek için ise onu korumaktan başka yol yok.

Yerel bitki çeşitlerinin kayıt alınması ve tescillenmesi yönündeki çalışmalar son yıllarda hızlandı. İşin son ayağı olan pazarlama konusunu etkileyecek bir düzenleme ise henüz yasalaştı. Bu düzenlemeye göre bundan böyle yerel tohumlukların paketlerinde, “Yerel çeşittir” ibaresi ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nca tasarlanan logo yer alacak.

Her tohumluk ait olduğu bölgede üretilecek

Resmi Gazete’de yayımlanan Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik, pazarlama öncesi süreçlere dair de düzenlemeler getiriyor. Buna göre, bir tohumluğu yerel çeşit olarak tescillemek için öncelikle Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne (TAGEM) bildirmek gerekli.

yerel-cesit-logosundan-belli-olacak1.jpg

Burada kayıt altına alınan yerel çeşit tohumlukları, menşe bölgesindeki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ya da bildiriyi yapan araştırma enstitüsü tarafından pazarlanacak. Ayıca bu yerel çeşitlerin tohumluk üretimlerinin menşe bölgesinde yapılması ve tohumlukların üretildikleri sezon içinde sertifikalandırılmaları gerekiyor.

Tebliğe göre, Yerel Çeşit Kayıt Listesi’nde yer alan bitkilere ait tohumluklar için üretim miktarları TAGEM’e iletilecek taleplere göre belirlenecek. Üretilen tohumlukların perakende satışı ve pazarlamasına dair uygulamalar ise TİGEM vasıtasıyla yapılacak


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.