tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.8.2019

Bu tarım robotu yalnız çalışmayı seviyor!

Bu tarım robotu yalnız çalışmayı seviyor!

ABD’de geliştirilen tarım robotu IronOx, tohum atımından hasada kadar bitkisel üretim sürecinin tamamını kendi başına üstleniyor.

Tarımsal robotlar üretimin pek çok sürecinde insanlara yardımcı olup işleri kolaylaştırma iddiasında. Kimisi ürünlerin stres koşullarını hassas şekilde takip edip müdahale için hazırda beklerken, kimisi ise sulama, ilaçlama ya da hasat gibi el emeği ve tekniğin ağır bastığı noktalarda görevi devralıyor.

Bu yıl itibariyle deneme aşamasına geçen yeni bir robot ise bitkisel üretimde insan faktörünü en aza indirmeye aday. ABD’nin dijital tarımın başkenti olarak kabul edilen Kaliforniya eyaletinde geliştirilen “Iron Ox” dünyanın ilk tam otomatik tarım robotu. Tohum atma, sulama, bitki gelişiminin takibi ve hasat süreçlerini tek başına gerçekleştiren IronOx, adeta üreticiye “ben yalnız çalışırım” mesajı veriyor!

bu-tarim-robotu-yalniz-calismayi-seviyor2.jpg

Yapay zeka ve becerikli kollar

Çift gözlü kamera ile üç boyutlu modelleme yaparak ürünlerin gelişimini takip eden IronOx, bulut temelli yapay zeka donanımıyla bitkinin su, besin ve ışık ihtiyacını karşılıyor. Sebze yetiştirmek için robotik toplama kolları, topraksız tarım için varilleri ve kendiliğinden çalışan taşıyıcıları bulunan robot, tüm bu özellikleri bir uyum içinde kullanarak tarımsal sürece insansı müdahalelerde bulunabiliyor.

Henüz 3 ürün üretebiliyor

Ancak ne kadar “akıllı” olsa da, IronOx’un insan desteğine ihtiyaç duyduğu noktalar da var. İlk aşama olan ilk tohumun yerleştirilmesi ve son aşama olan hasat sonrası paketleme işlemleri insan faktörünün devreye girdiği süreçler. Şimdilik sadece kuzukulağı, fesleğen ve marul üretebilen robotun hasat ettiği ürünler bir ekip tarafından paketlenip Kaliforniya’daki marketlerde satışa sunuluyor.

bu-tarim-robotu-yalniz-calismayi-seviyor1.jpg

Gelecek “robot tarlalar”ın olacak

Öyküsü ilk olarak 2017 yılında robot bilimcisi bir ekibin girişimiyle başlayan IronOx’u geliştiren ekibin CEO’su Brandon Alexander, robotun temel amacını “insanların gündelik işlerini otomatikleştirerek onlara vakit kazandırmak” olarak tanımlıyor. “Şimdilik asıl önceliğimiz herkesin salatası için emek harcamadan yeşillik üretebilmesi” diyen Alexander, uzun vadede ise aynı prensibe dayanan “robot tarlalar” kurmayı planladıklarını söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.