tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.7.2019

Uzay mikroskopları tarımın hizmetinde!

Uzay mikroskopları tarımın hizmetinde!

Farklı buğday çeşitlerinin arazideki performansları artık uydular yardımıyla uzaydan izlenecek.

Dünyanın yörüngesinde arzı endam eden uydular, başta iletişim alanı olmak üzere dünyada süren yaşamı kolaylaştırmak için canla başla çalışıyor! Son yıllarda hava ve arazi koşullarına dair veri sistemlerinde gelişmede önemli payı olan uydular artık tarımda çok daha hassas işleri yerine getirmeye aday.

ABD’nin Washington Devlet Üniversitesi’nde tarım ürünlerinin gelişme süreçlerinin uydular yardımıyla takip edilmesini öngören proje bunun kanıtı. ABD Tarım Bakanlığı’nın 500 bin dolar bütçe sağladığı bu araştırma, bugüne kadar buğday çeşitlerinde birebir temas halinde yapılan gözlemlerin uydular sayesinde adeta bir “mikroskop hassasiyetinde” gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Keskin gözler bitkilerin üzerinde

Geliştirilen yeni buğday çeşitlerinin performansını ölçmek için bitkinin arazideki gelişim süreci ve her aşamada büründüğü fiziksel-biyolojik özellikleri gözlemlemek gerekiyor. “Fenotip belirleme” (phenotyping) olarak adlandırılan bu çok yönlü işlemi uydulara devretme fikrini heyecanlı kılan iki temel neden var: Uyduların ayrılmaz parçası olan modern kamera ve sensör teknolojilerinden yararlanmak ve “yukarıdan gözlem” sayesinde geniş çaplı ve stratejik verilere ulaşmak.

uzay-mikroskoplari-tarimin-hizmetinde.jpg

Hem ıslahçılara hem üreticilere hizmet edecek

Ürün kalitesi ve hastalık-stres direnci yüksek çeşitler geliştirilmesi için bitki fenotiplerinin en iyi şekilde gözlemlenmesi gerektiğini söyleyen proje yürütücülerinden Zhiwu Zhang, “Uydu görüntüleri hem ıslahçılara farklı buğday çeşitlerini karşılaştırma, hem de üreticilere kendi bölgelerinde hangi ürünlerin daha yetişebileceği yönünde bilgi sağlayacak” diyor.

Bu durumda akla şu soru geliyor: Yeryüzünden kilometrelerce yukarıda bulunan uydulardan bir bitki taneciğinin en ince ayrıntısına bakmak mümkün mü? Bunun cevabını araştırmacılardan Sindhuaj Sankaran veriyor: “Sensör teknolojisi çok büyük bir hızla gelişiyor. Kamera maliyetleri azalıp çözünürlük oranları yükseldikçe bitkilerin performansını izlemek her zamankinden daha kolay hale gelmiş durumda.”

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.