tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.6.2019

Parklar yerli çimle örtülecek

Parklar yerli çimle örtülecek

Akdeniz Üniversitesi’nde araştırmacılar 10 yıllık Ar-Ge çalışmasının sonucunda kuraklığa dayanıklı çim geliştirdi.

Yaz mevsimi artık kendini iyiden iyiye hissettirdi, serin bir ağaç gölgesinde çimlere yayılma vakti geldi! Özellikle şehirlerde yeşil alanların örtüsü olan çimlerin sıcak havalara dayanımı ve bakımı ise her zamanki gibi en meşakkatli işlerden biri.

Antalya’da bulunan Akdeniz Üniversitesi’nde uzmanlar çim tarımının bu zorlu görevini kolaylaştıracak bir çalışmaya imza attı. Tam 10 yıllık bir Ar-Ge sürecinin ürünü olan çalışma sonunda üretilen kuraklığa dayanıklı bermuda tipi çim çeşidi lisanslanarak üretimine başlandı.

Akdeniz bölgesinin iklimine uygun

Çim alanların sürekliliğini sağlamak oldukça yoğun bir sulama faaliyetini gerektiriyor. İklim değişikliği ve su kıtlığının arttırdığı riskler göz önüne alındığında uzmanları en çok düşündüren noktaların başında gelen bu durum, araştırmaların çıkış noktasını oluşturuyor.

Türkiye’de önemli ölçüde ithal ürünlerin kullanıldığı çim sektöründe yerli gen kaynakları kullanılarak ve Akdeniz bölgesinin iklim ve toprak şartları göz önüne alınarak üretilen bu çeşit ilk yerli “ninvejetatif” çim olma özelliğini taşıyor.

Bakım masraflarını azaltacak

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doç. Dr. Songül Sever Mutlu ve Prof. Dr. Nedim Mutlu’nun çalışmaları sonucunda geliştirilen çim daha az gübre ve biçme gerektirdiği için park, bahçe, golf sahaları gibi tesislerde bakım masraflarını da önemli ölçüde düşürmeye aday.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.