tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.11.2018

Bu fasulye geçmişi bugüne taşıyor

Bu fasulye geçmişi bugüne taşıyor

Kütahya-Domaniç’te yalnızca 40 ton üretilen Sarıot fasulyesi, üreticiler tarafından özenle korunarak özelliğini kaybetmeden yüzyılları aşmayı başardı.

Tarımın öyküsü aynı zamanda insan emeği ve aklının da bir yansıması. Yüzyıllar boyunca ekilen tarım ürünleri, hep en iyiyi arayan üreticiler sayesinde gelişip ve değişip bugünlere ulaşıyor. Bu değişim her zaman daha verimli ve dayanıklı olana doğru bir yolculuk olsa da, değişime direnen ürünler de geçmiş ile bugün arasında bir köprü görevi görüyor.

Kütahya’nın Domaniç ilçesine özgü Sarıot fasulyesi de bu ürünlerden biri. Bölgede bilinen tarihi 300 yıl öncesine kadar giden bu fasulye çeşidi, yıllar boyunca ekilse de yöre dışına çıkarak ticarileşme yoluna girmemiş. Bugün de üreticiler ürünün özgünlüğünü korumak adına tohumlarını komşuları dışında kimseyle paylaşmayarak yalnızca kendi ihtiyaçları için kullanıyor.

200 dekarda 40 ton üretiliyor

Bir Horoz tipi kuru fasulye çeşidi olan Sarıot fasulyesini özel kılan şey hem fiziksel yapısı hem de lezzeti. Tane yapısı ve kolay pişebilmesi ile bilinen çeşit kendine has aromasıyla tadına bakanları da cezp ediyor. Uygun üretim koşulları Domaniç’in iklimi ve kumlu toprak yapısıyla örtüşen üründen bu yıl toplam 40 ton mahsul alınmış.

bu-fasulye-gecmisi-bugune-tasiyor1.jpg

Farkı özgünlüğünde!

Ürüne adını veren Sarıot köyünde yaklaşık 200 dekarda üretim yapan üreticilerin nesilden nesle geçen aynı tohumu kullandığını söyleyen Domaniç Tarım ve Orman Müdürü Deniz Tuluk, Sarıot fasulyesinin bölgeye has olmasıyla stratejik bir öneme sahip olduğunu söylüyor. Tuluk, “İlçemizdeki tarımsal ürünler içinde pazarda rekabet şansımızın en yüksek olduğu ürünlerden biri Sarıot fasulyesi” diyor.

Kendiliğinden oluşan bir marka

Üretim alanını 2 bin dönüme çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğlu ise, “Sarıot fasulyesi kendiliğinden oluşan bir marka. Osmanlı’dan kalma tohumla bugüne kadar gelen bu ürün doğallığı ve lezzetiyle çok rağbet görüyor” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

İzmir tarımını seçimlerden sonra ne bekliyor?

İzmir tarımını seçimlerden sonra ne bekliyor?

Tarımın yakıcı gündemi yerel seçim kampanyalarını doğrudan etkiliyor. Peki İzmir’de adayların tarıma yönelik projeleri neler?

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

Kazançlı bir tarımın koşulu olan sayısal okuryazarlık konusunu kapağına taşıyan tarlasera'nın okurlarına iki de hediyesi var.

Evde üç boyutlu tarım devri

Evde üç boyutlu tarım devri

Kanada’da geliştirilen ev tipi akıllı tarım bahçesi tüketiciye günlük taze sebze ihtiyacını kendi başına karşılama imkanı veriyor. Kullanıcının yaptığı tek şey ise “başlat” düğmesine basmak!