tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.10.2018

Mumlanmış elmalar Uzak Doğu’yu fethe çıkıyor

Mumlanmış elmalar Uzak Doğu’yu fethe çıkıyor

Türkiye’nin ilk organik mumlama tesisinde işlenen elmaların 3’te 2’si ihraç ediliyor. Niğde’de üretilip mumlanan elmaların talipleri arasında Hindistan’dan Malezya’ya kadar pek çok ülke var.

Elma üretimiyle ön plana çıkan şehirlerden Niğde bugünlerde meyvecilikte yepyeni bir kapı açmanın heyecanını yaşıyor. İlde kurulan organik mumlama tesisinde daha dayanıklı ve albenili hale getirilen elmalar yurtdışı pazarlarda daha önce ulaşılmamış coğrafyalara uzanmayı başardı.

Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı çerçevesindeki hibe desteği ile kurulan ve Türkiye’de bu alandaki ilk örnek olan organik mumlama ve paketleme tesisi, günde 100 ton paketleme kapasitesi ile çalışıyor. Yıl içinde işlenen toplam 13 bin ton elmanın 8 bini ise ihracat yollarına çıkıyor.

Yeni hedef Uzak Doğu pazarı

Bölgede yetişen ve 130 işçinin çalıştığı tesiste işlemden geçen elmaların öncelikli pazarı Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gibi Orta Doğu ülkeleriydi. Ancak uluslararası pazarlarda yoğun ilgi gören mumlanmış elmalara artık pek çok Asya ülkesinden de talip var.

mumlanmis-elmalar-uzak-dogu-yu-fethe-cikiyor2.jpg

Hindistan, Malezya ve Bangladeş gibi ülkelerden talep aldıklarını söyleyen tesisin ticaret müdürü Yusuf Arslan, “Hedefimiz ürettiğimiz ürünleri Uzak Doğu ve Orta Doğu ülkelerine daha yüksek fiyattan pazarlamak. Böylece ülkemize milli katkı olarak daha fazla dolar girmesini sağlayacağız” diye konuşuyor.

Organik mumlama nedir?

Organik mumlama işlemine tabi tutulan elmaları diğerlerinden farklı kılan en önemli özellik daha uzun süre muhafaza edilebilmeleri. Ayrıca meyvelerin kazandığı parlak görünüm pazarda daha çok ön plana çıkmalarını sağlıyor. “Biowax” denilen bu işlemde kullanılan mumlama malzemesi organik ve yenilebilir olmasıyla insan ve meyve sağlığına zarar vermeyen özellikte.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.