tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.1.2018

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

kenevirde-yasalar-degisiyor-peki-ya-uretim2.jpg

Esrarın ana maddesi olarak bilinen kenevir son yıllarda tıbbi ve endüstriyel özellikleriyle ön plana çıkarken ABD ve Avrupa’da belli yasal statülere kavuştu. Türkiye’de de 19 ilde bölgelerde kontrollü üretimine izin verilen bitkinin teşvik edilmesi gündemde.

2010’lu yılların dünya genelinde en çok tartışılan bitkilerin başında kenevir geliyor. Uzun yıllardır esrarın hammaddesi olması nedeniyle kötü üne sahip bitkinin sağlık temelli faydaları ve endüstriyel potansiyeli son dönemde çok daha göz önüne çıkmaya başladı. Kenevir üzerine araştırmalar yoğunlaştıkça kimi ülkeler bitkinin yasal konumunu da revize etmeye yöneldi.

Medikal kenevir dönemi

ABD’nin 26 eyaletinde kenevir ürünlerinin doktor tavsiyesi üzerine tıbbi amaçlarla kullanılmasına 2016 itibariyle izin verilirken 7 eyalette ise bitkinin kullanımı ve ticareti tamamen serbest hale getirildi. İspanya, Hollanda gibi ülkelerde de kenevir kullanımı serbest bırakılırken Kanada, Almanya, İtalya, Çekya, Kanada ve Yunanistan’da da “medikal kenevir” yasal statüye kavuştu.

Hangi alanlarda kullanılıyor?

Tıp alanında kenevirin popülaritesini arttıran özelliklerin başında bitkinin ağrı kesici, bulantı giderici ve iştah arttırıcı özelliklerinin yanı sıra kanser hastalarının tedavisinde sağladığı faydalar geliyor. Lif, tohum ve sapları elyaf yapımında kullanılan kenevirin endüstriyel amaçlı yetiştirilen çok sayıda çeşidi bulunuyor. Kenevir ayrıca kağıt ve yapı malzemelerinin yanı sıra biyoyakıt hammaddesi olarak da ciddi bir potansiyele sahip.

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Türkiye’de de dönüşüm başladı

Tropikal ve ılıman iklim kuşağındaki çoğu bölgede kolaylıkla yetiştirilebilen kenevir Anadolu coğrafyası için de hiç de yabancı bir ürün değil. Ancak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uzun yıllardır yasaklı olan bitkinin buna karşın yasa dışı olarak uyuşturucu amaçlı üretildiği bilinen bir gerçek.

Öte yandan kenevirde yurtdışında değişmeye başlayan bakış açısı Türkiye’de de karşılık bulmaya başladı. 2016 yılında Kenevir Yetiştiriciliği· ve Kontrolü Hakkında Yönetmeliği ile 19 ilde sanayiye yönelik kenevirin kontrollü üretiminin serbest bırakılması bunun ilk sinyali olmuştu. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Aydın Üniversitesi’nde (İAÜ) düzenlenen “Yeşil Hazine: Sanayi Keneviri Forumu” ile konu bir kez daha gündeme taşındı.

Kontrollü üretim nasıl yapılıyor?

Türkiye’de izin verilen kenevir üretimi Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illeriyle sınırlı. Kenevir yetiştirecek üreticilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izin alması ve yalnızca izin verilen bölgelerde ekilip Bakanlık personelince ayda bir denetlenmesi gerekiyor.

Yalnızca 70 dekarda yetiştirildi

Ancak mevcut izinlere karşın geçtiğimiz yıl Türkiye’de 2017 yılında yalnızca 70 dekar alanda kenevir üretimi yapıldı. Bitkinin ilaç, hayvan yemi, kağıt, plastik, tekstil ve inşaat alanlarındaki kullanımına dikkat çeken İAÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karataş, kenevirin Türkiye’de çeşitli alanlarda kullanıma teşvik edilmesi ve üretimi için tarımsal girişimlerin yapılması gerektiğini dile getiriyor.

kenevirde-yasalar-degisiyor-peki-ya-uretim3.jpg

Türkiye kendi tescilli çeşidini geliştirmeli

Bu esnada kenevirin psikoaktif özelliklerinin, dolayısıyla kötüye kullanımının azaltılması için de farklı ülkelerde bilimsel çalışmalar sürüyor. Geçtiğimiz yıl TÜBİTAK desteğiyle Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Selim Aytaç’ın esrar potansiyeli düşük kenevir çeşidi geliştirmek için başlattığı çalışma bunun Türkiye’deki ilk örneği.

“Kenevir bu topraklarda 400-500 yıllık çok eski bir tarım kültürü olmasına rağmen halen Türkiye’nin tescilli bir kenevir çeşidi yok” diyen Aytaç, Kenevir Popülasyonunda THC Oranı Düşük Genotiplerin Geliştirilmesi Projesi ile birlikte Türkiye’nin kendi çeşidini üretebileceğini ve üretim miktarında artış sağlanabileceğini söylüyor.


Yorumlar
 • hakan ka

  kenevir diye tutukladıkları insanların hakkını iade etsinler madur ettikleri vatandaşlardan bir özür dilesinler ondan sonra üretiyorlarmı napıyorlar bilemem madem serbest edecektiler neden vatandaşı tutukladılar.

  erkan A

  kardeşim kenevirin dişisi gene yasak olacak sadece erkek kenevir yetiştirilecek dişi kenevir esrar denilen madde olurken erkekten olmuyor

 • hakan ka

  kenevir diye tutukladıkları insanların hakkını iade etsinler madur ettikleri vatandaşlardan bir özür dilesinler ondan sonra üretiyorlarmı napıyorlar bilemem madem serbest edecektiler neden vatandaşı tutukladılar.

 • Mustafa Emre

  Çekincesiz "Rick Simpson Oil" ile çalışmayı tavsiye ederim, Dürüst Minnettarlığım, THC içeriğinin gücü çok yüksek olan yüksek kaliteli RSO Kenevir Yağı ile ölmekte olan hayatımı kurtardığı için Dr. Rick Simpson'a gidiyor. Birkaç yıl önce bana ölümcül bir akciğer kanseri teşhisi kondu, her türlü ilacı boşuna denedik ve hatta evde DIY Rick Simpson yağını kendimiz üretmeye çalıştık ama daha kötüsünden daha fazla zarar verdik, Ta ki Facebook'ta Kenevir Yağının bir kanser hastasını nasıl iyileştirdiğine dair bir gönderi gördüm, ardından Dr.Rick Simpson ile iletişime geçtiğimde denemeye karar verdim ve sorunumun her ayrıntısını ona açıkladım ve bana bu Kenevir Yağının iyileşeceğini söyledi Kanser sorunum ancak en kısa zamanda sipariş verebilirsem. Daha sonra satın almam için dozu hesapladı, hesapladığı dozajın sipariş ettiğim 60 gram yağ artı "30 gram bakım gerektirmeyen" olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki 48 saat içinde Kenevir Yağı için hemen sipariş verirsem, ilacın verileceği söylendi. Teslimat hizmetlerinden adım adım kapıma git, Hemen sipariş verdim, kullanım talimat kılavuzuyla birlikte tam olarak Dr. Rick Simpson tarafından söylendiği zaman teslim edildiğini gördüm, Bugün cesurca şunu söyleyebilirim. Kanser sorunu Hepsi Yüce Tanrı'ya, Dr. Rick Simpson'a ve o yıllarda yanımda olan sevgili karıma teşekkürler. Şimdi sağlıklı bir hayat yaşıyorum ve bu kısa tanıklığı paylaşmaktaki en büyük önceliğim bu Ölümcül Kanser Hastalığından muzdarip olanlar içindir, Lütfen sessizce ölmeyin, bugün bu Ölümcül Kanser Hastalığının bir tedavisi var. Daha fazla zaman kaybetmeden lütfen E-posta: cbdoilfort@gmail.com veya WhatsApp +1-781-656-7138 aracılığıyla Dr. Rick Simpson ile ("Rick Simpson Oil" RSO) ile iletişime geçin. Bugün, Rick Simpson Kenevir Yağı'nın büyüklüğünü ve ilacı satın almak isteyenler için Dr. Rick Simpson'a E-posta yoluyla: cbdoilfort@gmail.com veya WhatsApp +1-781-656-7138 aracılığıyla ulaşın. Kenevir Yağı, Kanser Hastalığının ilacıdır. Kendi hayatınızı ve başkalarının hayatını kurtarın.

  Gülşah kandemir

  Mustafa bey merhaba Bu yorumu ne zaman yazdınız tarih göremiyorum ama. 38 yaşındaki abim küçük hücreli ac 4.evre teşhisi aldı. Cbd için arayistayim. Tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Yardımcı olursanız çok sevinirim ??

  Gülşah Kandemir

  İletişim için gulsahozerkandemir1708@gmail.com Geçebilirsiniz.

 • EZRAIL

  Beni, insani kalbi ile meme kanseri olan Kızıma Kenevir Yağı ile yardım eden Dr rick'e götüren Yüce Tanrı'ya şükürler olsun. 21 yaşındaki kızımın sağlığına kavuşması ve hayatında herhangi bir engel olmadan istediği her şeyi yapabilmesi için çok minnettarım. Dr Rick, ilacınız kanser, tümör için tek çare ve kalbimin derinliklerinden, içtenlikle en iyisisiniz ve uzun ömürlü olmanız için Tanrı'ya her zaman şükredeceğim, böylece dünyadaki daha birçok insana yardım edebilirsiniz. insanlığa tıbbi hizmetinizle. seninle şimdi kenevir Yağı'nın gerçek ve Doğru olduğuna inanıyorum, kanser ve diğer hastalıklarla ilgili sorunları olan herkes için Dr Rick ile iletişime geçmeli, vb. ricksimpsoncannabisoil@usa.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 • HANS

  Benim adım Hans Juergen, 2. evre meme kanseri ve eşim yıllardır acı çekiyor ve mücadele ediyor, Dr. Rick'ten alınan kenevir yağı ile yeni tedavi edildi, kenevir yağı harika bir ilaç. Hükümetin ve çılgın politikalarının canı cehenneme, sadece kanseri iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda kemoterapi, radyasyon veya birçok ameliyat için artık çok fazla para harcamanıza gerek kalmayan yüzde yüzün üzerinde bir ilaç var. işe yaramazdı. Nereden satın alabilirim, şu adresten iletişime geçin: (ricksimpsoncannabisoil@usa.com) Ailem artık yepyeni bir ailedir, bu yüzden endişelerinizi bırakın ve ilaçlarınızı alın ve aileyi aile uyumuna saygı duymayan ölümcül hastalıktan kurtarın. Günlük yaşamınızda kenevir yağı kullanarak sağlığınızı daha iyi hale getirin. Tüm kanser tedavisi türleri için Dr. Rick ile iletişime geçin: (ricksimpsoncannabisoil@usa.com). Teşekkür ederim.

  morgan

  There is a great herbal man called Dr voodoo who can cure Hepatitis B virus and other deadly diseases with the use of natural herbs to cure Hepatitis B virus problems. He is from Africa and he is a great doctor and he can also cure you as well if you are have the problem And other deadly disease and here is email address voodoospelltemple66@gmail.com or Whatsapp +2348140120719 HERPES CURE,CANCER CURE,HIV/AIDS CURE,HPV CURE

 • Martha Heike

  I am so happy to testify about a great spell caster that helped me when all hope was lost for me to unite with my fiance that i love so much. Am from Chicago and my name is Martha Heike , I had a fairy tale kinda love story and everyone around me call me the lucky one for having such a sweet love life but even the best love story can still go sour, before things went south I tried my best to make things work with everything that I can think of but thing still keeps going south. breakup is a bitch and dealing with life was difficult and everyone see you like an object of pity. I desperately had to do something and that was when i was introduced to this spiritual home, I was told once that if you need it bad enough you will go for it. i came across many spell casters but they promised and nothing came up but an African friend who was my neighbor introduced me to Dr ORMAN and i emailed him with his email : orman.spiritualist3002@gmail.com and he replied me so kindly and help me get back my lovely relationship that was already gone for 4 months. At first his instructions sounded barbaric but I followed them and inexplicable results happened within 72hrs, Am so happy and all thanks to Dr ORMAN SPELL CASTER for helping me with his white love powers. If you have any kind of problem email him now for help with orman.spiritualist3002@gmail.com

 • omage johnson

  There is a great PSYCHIC that gives lottery winning numbers to people. I won $1,342,000 Million dollars with the help of his winning numbers, I have been playing lottery games for years and I have never been lucky but my Friend in the office won 3,800.000 million dollars and resigned from work so I beg him for help and he said Dr. Olu predicted his winning after casting a spell and gave him the winning number to play and he won. so I spoke to Dr. Olu on WhatsApp: (+2348156942172).. for help. He responded and said a reading had to be done and a spell cast to reveal my SIX (6) winning numbers, I provided his requirements for the reading and casting of the spell. After casting the spell, he gave me SIX (6) numbers and said it’s my winning number and told me when and where to play it. I did as instructed and 24 hours later, I got a call that I won $1,342,000 million dollars, I thought it was a joke until the amount hit my bank account. Dr. Olu can help you win too. Or you can also contact Dr. Olu for any kind of spiritual problem or to get back with your ex lover. Contact him via WhatsApp: (+2348156942172)..or Email address: droluspirittemple@gmail.com or You can reach him on his page link ???? https://www.facebook.com/drOluspellTemple/

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.