tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.8.2017

TMO’dan hububat ithalatı açıklaması

TMO’dan hububat ithalatı açıklaması

Hububatta gümrük vergisinin indirilmesinin ardından TMO’dan tahıl ithalatına dair önemli bir açıklama geldi.

Hububatta kilit ürünlerde gümrük vergilerinin indirilmesi endişelere neden olurken, sıfır gümrükle ithalat yetkisi verilen Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) ise “İthalat yetkisi hasat sezonunda değil, gerekli olduğunda kullanılacak” açıklaması geldi.

İlk olarak 27 Haziran’da alınan kararla buğday, arpa, mısır gibi ürünlerde gümrük vergileri yüzde 130’dan yüzde 25-45 bandına indirilmişti. Geçtiğimiz hafta ise TMO’ya 1 yıllık süreyle gümrüksüz olarak buğday, arpa, mısır ve pirinç ithal etme yetkisi verilmişti.

2012’de verilen yetki kullanılmamıştı

TMO’dan yapılan açıklamada verilen yetkinin hasat sezonunda kullanılmayacağı vurgulanırken, “Bu söz konusu ürünlerde piyasaları düzenleme amacını taşıyan genel bir yetkidir. Nitekim bu ilk defa alınan bir yetki değildir. Örneğin 2012 yılında 1 milyon ton buğday ve 500 bin ton mısır için ithalat yetkisi alınmış ancak ihtiyaç görülmediği için kullanılmamıştır” denildi.

tmo-dan-hububat-ithalati-aciklamasi1.jpg

Öncelik üreticilerin

Birinci önceliğin üreticiler olduğu belirtilen açıklamada, “TMO’ya verilen yetki hiçbir şekilde üretici mağduriyetine sebep olmayacak. Aksine piyasa fiyat istikrarı için ihtiyaç halinde kullanılacak. Esas olan piyasa istikrarıdır. İstikrarlı bir piyasada üretici de tüketici de korunmuş olacak” ifadelerine yer verildi.

Bu yıl ne kadar ürün alındı?

Hasat dönemi sürerken bugüne kadar üreticiden 4,5 milyon ton ürün satın aldıklarını belirten TMO yetkilileri, satışın karşılığı olan 3,8 TL’nin ürün tesliminden itibaren 15 gün içinde üretici hesaplarına aktardıklarını belirtti. TMO, ayrıca mısır ve çeltik alımları için de hazırlıkların tamamlandığını açıkladı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.