tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.7.2017

Tarımda yabancı işçilere çalışma izni verilecek

Tarımda yabancı işçilere çalışma izni verilecek

Tarımda kayıtdışı çalışma oranının azaltılması için yabancı uyruklu kişilere tarım alanında çalışma izni verilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma yaşamını düzenleyen 2017-2019 eylem planı Yüksek Planlama Kurulu’nda kabul edildi. Yeni plan tarım sektöründe çalışanlar için önemli değişiklikler içeriyor.

2023 yılına kadar geçerli olacak Ulusal İstihdam Stratejisi’nde yapılan güncellemeler tarımda yabancı iş gücüne çalışma izni verilmesi öngörülüyor. Eylem planında yapılacak düzenlemelerin yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Tarımda kayıtdışılık yüzde 80’den fazla

Yapılan açıklamada tarımda kayıtlı istihdamı arttırmak için yabancı uyruklu tarım işçilerine tarım alanında çalışma izni verileceği belirtildi. Tarımın kayıtdışı çalışma oranının en yüksek sektör olduğuna vurgu yapılırken, alınan kararın bu oranı azaltması hedefleniyor.

Tarımda kayıtdışı çalışma oranı yüzde 81’i buluyor. Bu oran diğer sektörlerin oranının yaklaşık 4 katı. Son yıllarda yeniden yükselişe geçen kaçak tarım işçisi oranının 6 yıl içinde yüzde 50’ye çekilmesi hedefleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.