tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.10.2016

Üretici çeltiği satacak alternatif bulamıyor

Üretici çeltiği satacak alternatif bulamıyor

TMO’nun açıkladığı alım fiyatlarını yetersiz bulan çeltik üreticileri, geçmişte alım yapan büyük tüccarların da piyasadan silinmesi sonucu alternatifsiz kaldıklarını söylüyor.

TMO’nun yerli çeşitlerde yüzde 6 fiyat farkıyla açıkladığı çeltik alım fiyatları üreticileri memnun etmedi. Geçmiş yıllarda çeltik alımı yapan büyük sanayicilerin batması ya da etkisiz hale gelmesi de üreticileri alternatifsiz bırakıyor.

Yerli çeşitler için bin 675 TL

Üreticilerin uzun süreli bekleyişinin ardından Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alım fiyatları 10 Ekim’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanmıştı. Osmancık ve diğer yerli çeşitler için ton başına bin 675 TL fiyat belirlenirken Baldo’ya 2 bin 80 TL, ithal çeşitlere ise bin 575 TL fiyat biçilmişti.

Yüzde 2 fiyat farkı yeterli değil

Ancak Türkiye’deki çeltik üretiminin yüzde 80’ini karşılayan Trakya’da üreticiler açıklanan fiyatlardan memnun değil. tarlasera.com’un görüştüğü Trakya Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, “Osmancık’a yüzde 6, bölgemizde yüzde 80 oranında ekili olan ithal çeşitlere ise yüzde 2’lik enflasyon farkı verilmesi tatminkar değil” diye konuşuyor.

uretici-celtigini-satacak-alternatif-bulamiyor3.jpg

Mazot 6 ayda yüzde 40 zamlandı

Çeltik üreticilerinin Ziraat Bankası vasıtasıyla kullandıkları kredilerin yıllık maliyetinin yüzde 15 civarında olduğuna dikkat çeken Balcılar, “İlkbaharda topraklarımızı hazırlarken mazotun litresi 3 TL’ydi. Bugün ise 4,25 TL. 6 ay içinde mazota yüzde 40 zam gelirken, bize verilen fark ise yüzde 2 düzeyinde kaldı” diyor.

Büyük alıcılar piyasadan siliniyor

Trakya’da çeltik alımlarının yaklaşık yüzde 80’i TMO tarafından yapılıyor. Üreticiler Eylül ayı sürecinde TMO’nun taban fiyatları hasat sonrası geç bir tarihte açıklaması nedeniyle zor durumda kaldıklarını belitmişlerdi. Alım yapan büyük tüccarların son yıllarda piyasadan silinmeye başlaması ise üreticiyi alternatifsiz bırakıyor.

İstanbul’a satanlar paralarını alamadı

Pirinçte sanayicilerin etkisiz hale geldiğini söyleyen Balcılar, “İstanbul’daki büyük tüccarların batması sonucu buradan İstanbul’a pirinç satanların çoğu parasını alamadı. FETÖ’cü tüccarların malvarlıklarına el konulması nedeniyle bunların kesmiş oldukları çekler de karşılıksız konuma düştü” diyor.

uretici-celtigini-satacak-alternatif-bulamiyor2.jpg

Kayyum atamaları ve iflaslar art arda geldi

İpsala’da bulunan Sezon Pirinç örneğinde olduğu gibi pek çok fabrikanın etkisiz hale geldiğini belirten Balcılar, “Alım yapan çoğu şirkete kayyum atandı, bazıları ise battı. Tabii mal sahibinin alışveriş yapmasıyla kayyumun alışveriş yapması aynı şey değil. Şu anda yalnızca Gönen tarafından bazı sanayiciler gelip mal alıyor” şeklinde konuşuyor.

Depo sorunun nedeniyle kısıtlı alım yapılıyor

Bu durum Trakya pirincinde depolama sorununu da beraberinde getiriyor. Bugün itibariyle TMO’nun günlük alım miktarı bin 300 ton. Üreticinin tek umut olarak gördükleri TMO’nun depo yetersizliği nedeniyle kısıtlı alım yapabildiğini söyleyen Balcılar, “Türkiye’de üretimin yarısı Edirne’de yapıldığı için bu miktar az geliyor. TMO da bunu çözmek için mücadele ediyor. Son olarak günlük alım miktarını 4 bin tona çıkaracaklarını söylediler. Bu gerçekleşirse bölgede bir rahatlama yaşanır” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.