tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.8.2016

İzmir’de üreticilerden taş ocağına tepki

İzmir’de üreticilerden taş ocağına tepki

İzmir’in Menderes ilçesinde üreticiler tarım arazilerine zarar veren taş ocağının yeniden faaliyete geçmesini protesto etti.

İzmir-Menderes’te bulunan Çileme mahallesinde tarım arazilerini kirlettiği gerekçesiyle 4 yıl önce kapatılan taş ocağı yeniden faaliyete geçti. Sera alanları ve meyve bahçelerinin yoğun olduğu bölgede üreticiler mahkeme kararına uyulması için çağrı yaptı.

Alınan ruhsat hatalı

Taş ocağının kurulu olduğu Şipeler tepesine traktörleriyle giderek burada açıklama yapan üreticiler ve mahalle sakinleri, taş ocağı şirketinin aldığı açma ruhsatının hatalı olduğunu ve ocağın yeniden kapatılması için hukuki yollara başvuracaklarını belirtti.

Su kaynaklarına da zarar verecek

Ocakta mıcır elde etme çalışmaları sırasında ortaya çıkan tozun tarım arazilerini kirlettiğini vurgulayan üreticiler, toz kirliliğinin insan sağlığını da tehdit ettiğini söylüyor. “Ocağın yarattığı kirlilik ürünlerimizin büyümesini engelleyecek” diyen Çileme mahallesi muhtarı Ömer Çantalıoğlu, “Ayrıca yapılan dinamit patlamaları yer altı su kaynaklarına büyük zarar verecek” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.