tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.8.2016

İngiltere’de kentsel tarım seferberliği ve Türkiye

İngiltere’de kentsel tarım seferberliği!

AB’den ayrılma kararı alan Birleşik Krallık’ta ithal tarım ürünlerinin fiyatlarının artması beklenirken, ülke genelinde kurulmaya başlayan kent bostanları ise tarımda alternatif yaratmayı amaçlıyor.

Haziran ayında yapılan referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan Birleşik Krallık’ta önümüzdeki süreç belirsizliğini koruyor. AB içindeki en büyük tarımsal ekonomilerden birine sahip olan ülkede ayrılık kararı tarım sektörüne endişe ile karşılanmıştı. Tarım Bakanlığı ise ayrılığı desteklemiş ve üreticilerin yaşam koşullarının bozulmayacağını açıklamıştı.

Tarımsal ticaret eskisi gibi olmayacak

Birleşik Krallık’ın toplam tarım gelirinin yarısından fazlasını AB’nin Ortak Tarım Politikası (CAP) kapsamındaki yardımlar oluşturuyor. Kesilecek olan CAP yardımlarının nasıl telafi edileceği merak konusu. Ayrıca AB ülkeleri arasında pek çok kısıtlamadan muaf olan tarımsal ticaretten görece kopuş da İngiltere’deki tarım zincirinin aktörlerini kara kara düşündürüyor.

Yerel gıdaya ihtiyaç artıyor

Öte yandan Brexit süreci Birleşik Krallık’ta yerel tarım ürünlerine giderek artan ilginin daha da belirginleşmesine neden oldu. Yıllar içinde kentleşme nedeniyle tarımsal ve ormanlık alanlarını çok büyük ölçüde kaybeden başkent Londra’da kurulmaya başlayan kent bostanları, yerel gıdaya olan ihtiyacın bir yansımasıydı.

ingiltere-de-kentsel-tarim-seferberligi2.jpg

2 yılda 100 kent bostanı!

Bahar aylarında “Britanya Çiçek Açsın” ismiyle başlatılan kampanya ise ülkenin farklı bölgelerinde meyve ağaçlarının sayısını arttırmayı amaçlıyor. Bu amaçla ilk olarak Leeds şehrinde yerel halkın katılımıyla farklı elma ve badem ağacı çeşitlerinden oluşan bir bostan kuruldu. Kampanyanın hedefi 2017’ye kadar ülke genelinde 100 adet “halk bostanı” yaratmak.

İskoçya’da meyve ve ekoloji bahçeleri

Brexit sonrası Birleşik Krallık’tan ayrılmayı gündeme getiren İskoçya’nın başkenti Glasgow’un yeşil alanlarından Alexandra Park’ta da yine gönüllülerin çabalarıyla meyve ağaçları dikilmeye başladı. Buranın ülkede son yıllarda dramatik bir şekilde düşen arı nüfusunun yeniden arttırılmasında da etkili olması amaçlanıyor.

Öğrenciler kent çiftliklerini ziyaret ediyor

Bu arada İngiltere’de varlığını sürdüren az sayıdaki tarımsal üretim tesisleri de koruma altına alınıyor. Bunların arasında en ünlüsü Londra’da bulunan Kentish Town City Farm. 1972 yılında üretime başlanan bu arazi şehrin tam merkezinde demiryolu kenarına kurulmuş bir çiftlik. Kasaba sakinlerinin taze gıda ihtiyacını karşılayan çiftlik, öğrenci toplulukları tarafından da eğitim amaçlı sık sık ziyaret ediliyor.

ingiltere-de-kentsel-tarim-seferberligi3.jpg

Kentsel tarım Türkiye için ne ifade ediyor?

İngiltere’ye kıyasla çok daha geniş üretim kapasitesi ve olanakları olan Türkiye’ye bakıldığında “yerel gıda” kavramı elbette ki farklı bir boyuta sahip. Ancak hızlı şehirleşme ve taze/güvenilir gıdaya olan beklentinin artması İngiltere örneğini Türkiye için de anlamlı kılıyor. Dahası, tüketicilerin tarımsal üretimle amatör veya yarı profesyonel düzeyde bağ kurması ülkenin tarım kültürünün gelişimi açısından sonsuz olanaklar sunuyor.

Tarihi bostanlar korunmalı

Tam da bu nedenle, özellikle son 5 yılda yoğun bir yapılaşma tehdidi altına giren tarihi-kentsel tarım arazilerine farklı bir gözle bakmak gerekiyor. 2013 yılından bu yana tarlasera’nın pek çok kez gündeme taşıdığı ve akıbeti halen belirsizliğini koruyan İstanbul’daki tarihi Yedikule bostanları bunun en belirgin örneği.

Orada bir köy var yakında!

Yine tarlasera’nın haberleştirdiği ve ülke basınında geniş yankı bulan İstanbul-Gümüşdere’deki tarım arazileri de bu anlamda büyük önem taşıyor. Avrupa, hatta dünya genelinde bile benzerine zor rastlanan bu bölgenin, Türkiye için tabir yerindeyse “ibretlik” değil “ilham verici” bir kentsel tarım öyküsüne dönüşmemesi için hiçbir neden yok.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.