tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.7.2016

İç Anadolu’nun tahıl arazilerinde yangın afeti

İç Anadolu’nun tahıl arazilerinde yangın afeti

Türkiye’nin tarım arazileri zorlu bir yaz sezonu geçiriyor. Yangın afeti bu kez de İç Anadolu’da tahıl arazilerine zarar verdi.

Ege ve Akdeniz bölgelerinden sonra bu kez de İç Anadolu’da tarım arazileri alevler teslim oldu. Ankara ve Yozgat’ta üst üste yaşanan yangın afetleri geniş ölçekte tahıl arazilerine zarar verdi.

Buğday ve arpa başta olmak üzere tahıl arazilerinin yoğunlukta olduğu Ankara’nın Çubuk ilçesinde 400 dekara yakın tarım arazisi alevlere teslim oldu. Yenice, Esenboğa ve Güldarpı mahallelerinde etkili olan yangının dün gece itibariyle itfaiye ekipleri ve üreticilerin çabalarıyla söndürüldüğü bildirildi.

Yozgat da alevlere teslim

Aynı gün içinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Bahadın ve Sungur bölgelerinde tahıl arazilerini etkisi altına alan alevler yine 400 dekarlık bir alanda ürünlere zarar verdi. Bir saatlik bir çalışmanın ardından kontrol altına alınan yangının çıkış nedenine dair soruşturma başlatıldı.

Kırşehir’de sabotaj şüphesi

İç Anadolu bölgesinde son olarak Haziran ayının sonlarında Kırşehir-Kaman’da buğday ve arpa arazilerinde bilinmeyen bir nedenle yangın çıkmıştı. 4 köyde 100 dekarlık araziyi etkileyen yangının nedenin sabotaj olduğu iddia edilmişti.

Haziran-Temmuz bilançosu

Geçtiğimiz ay içinde Muğla-Bodrum’da 25 hektar, Uşak-Eşme’de ise 11 hektar tarım arazisi, Aydın-Karacasu’da 60 dekar genişliğinde zeytin ve incir bahçesi yangın sebebiyle zarar görmüştü. Antalya’nın Kumluca ilçesinde 25 Haziran’da başlayan yangın tam 150 hektar alanda sera ve meyve bahçelerini etkilemişti.

Özellikle açık arazide üretim yapan üreticilerin yangın afetine karşı önlem alması öneriliyor. Anız yakımından uzak durulması ve sulama uygulamalarının doğru zamanda yapılması bu açıdan önem taşıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.