tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Olaylar
  • ODTÜ’lü ekibin insansız tarım aracına uluslararası ödül

15.7.2016

ODTÜ’lü ekibin insansız tarım aracına uluslararası ödül

ODTÜ’lü ekibin insansız tarım aracına uluslararası ödül

İnsansız tarım aracı Eco Barrow’ı tasarlayan ODTÜ’lü ekip, ABD’nin Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde tam 5 farklı ödüle layık görüldü.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Türkiye için tarım adına gurur verici bir haber geldi. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden bir ekibin hazırladığı çok amaçlı insansız tarım makinesi ABD’de düzenlenen Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde “Alternatif Enerjili Ulaşım Araçları” kategorisinde gümüş ödül kazandı.

Hasat, sulama, ilaçlama yapabiliyor

Öğretim Üyesi Yrd. Dr. Hakan Gürsu ve ekibinin tasarladığı Eco Barrow isimli araç hasadın yanı sıra sulama, bitki koruma ve yük taşıma gibi görevleri de yerine getirebiliyor. Elektrik enerjisiyle çalışan araç bir sürücüye ihtiyaç duymadan, önceden tanımlanmış bir yolda ya da kumanda edilerek hareket ediyor.

Zorlu arazi koşulları düşünülerek tasarlandı

“Tarım arazilerinde kullanılmak üzere geliştirilen araç yük taşıma, sulama, ilaçlama, kazı ve vinç gibi çeşitli görevler için modüler yapıda bir platform sunuyor” diyen Gürsu, “Çok işlevli platform sayesinde büyük araçların giremediği bölgelerde mahsul toplama ve tarım faaliyetlerinde otomatizasyon sağlanabilecek”  şeklinde konuşuyor.

4 ödül daha

ODTÜ’lü ekip Eco Barrow’un yanı sıra, temiz su kaynaklarına erişim imkanı olmayan kırsal bölgeler için tasarladıkları Parabosol isimli tasarım ile de “Sürdürülebilir Tasarım” kategorisinde bronz ödüle layık görüldü. Başarılı ekip ayrıca farklı endüstrilere yönelik tasarımlarıyla 3 ayrı ödül daha kazandı.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.