tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.7.2016

Tarım ürünlerinin yüzde 70’i vatanından uzakta yetişiyor!

Tarım ürünlerinin yüzde 70’i vatanından uzakta yetişiyor!

Dünyada üretilen tarım ürünlerinin yüzde 70’inin anavatanı yetiştiği bölgeden farklı. Gezegene en çok tarım ürünü armağan eden bölge ise Türkiye’yi de kapsayan Batı Asya coğrafyası.

Islah tekniklerinin süratli gelişimi ve modern üretim yöntemleri ile birlikte özellikle son 50 yılda sonucu pek çok tarım ürünü geçmişe oranla artık çok daha geniş bir coğrafyada üretilir hale geldi. İzlanda’daki muz ya da Sahra çölündeki sebze seraları bunun en şaşırtıcı örnekleri!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) dünya genelinde yürüttüğü bir araştırma sonucu ilginç bir sonuca ulaştı. Araştırmaya göre dünya üzerinde ticari olarak üretilen tarım ürünlerinin yüzde 69’u anavatanından farklı bir bölgede yetiştiriliyor.

En cömert coğrafya Batı Asya

Bugün dünya üzerinde tüketilen tarım ürünlerinin hatırı sayılır bir kısmının kökeni Türkiye’yi de kapsayan Batı Asya coğrafyası. Yaklaşık 10 bin yıl önce Ortadoğu’da çok sayıda bitkinin kültüre alınarak tarımsal faaliyete geçilmesinin bunda önemli payı var. Buğday, arpa, zeytin, soğan, havuç, üzüm, marul, badem, fındık, üzüm, kavun, armut, susam ve mercimek gibi tüm dünyada yaygın olarak üretilip tüketilen ürünlerin kaynağı bu bölge.

tarim-urunlerinin-yuzde-70-si-vatanindan-uzakta-yetisiyor2.jpg

Sevilen meyveler Uzak Doğu’dan

Gezegene çok sayıda tarım ürünü armağan eden bir diğer coğrafya ise Uzak Asya. İlk olarak 10 bin yıl önce Çin’de kültüre alınan pirincin yanı sıra portakal, limon, kayısı, şeftali, kivinin anavatanı bugün Çin, Kore ve Japonya gibi ülkeleri kapsayan Uzak Doğu coğrafyası. Enginar, ayçiçeği, şekerpancarı, kuşkonmaz dahil 19 temel ürününün kaynağı olan Akdeniz bölgesi ise üçüncü sırada geliyor.

Üç büyük ürünün anavatanı Amerika

Kuzey ve Güney Amerika’nın ise diğer bölgelere oranla çok daha az sayıda ürünün altında imzası var. Ancak bu iki kıta da domates, patates ve mısır gibi dünya tarımının başlıca aktörlerinin anavatanı olmanın gururunu yaşıyor.

tarim-urunlerinin-yuzde-70-si-vatanindan-uzakta-yetisiyor3.jpg

Modern ıslah tarımı baştan yarattı

FAO’ya göre tarım ürünlerini anavatanlarından bambaşka coğrafyalara yayılmasını sağlayan en önemli faktör sürekli gelişen ıslah teknikleri. Bitki ıslahı, tarımın tarih sahnesine çıkmasından bu yana binyıllardır aralıksız süregelen bir süreç olarak görülüyor. Ancak son yüzyılda gelişen modern ıslah teknikleri, çok daha geniş çaplı ve çeşitli ürünlerin farklı bölgelerde yetişmesine olanak tanıyor.

Seracılığın ve ticaretin gücü

Tarım ürünlerinin küreselleşmesindeki diğer bir etken ise modern üretim teknolojileri. Sulama, bitki besleme, seracılık gibi alanlarda yaşanan yenilikler ilk akla gelenler. Aynı şekilde tarımsal ticaretin gelişimi de toplumları daha önce tanışmadıkları ürünlere ulaşma ve tarım faaliyetlerine adapte etme şansı veriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.