tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.5.2016

Bayer’in teklifine Monsanto'dan yanıt geldi

Bayer’in teklifine Monsanto

ABD’li tohum ve bitki koruma firması Monsanto, Alman kimya şirketi Bayer’in yaptığı 62 milyar dolarlık satınalma teklifini reddederken pazarlık kapısını da açık bıraktı.

Bitki koruma sektörünün devlerinden Bayer AG’nin dünyanın en büyük tohumculuk firması konumundaki Monsanto’ya yaptığı 62 milyar dolarlık satınalma teklifi firma tarafından reddedildi.

Yapılan teklifin belli finansal riskleri karşılamak için yeterli olmadığını dile getiren Monsanto Genel Müdürü Hugh Grant, yaptığı açıklamada “Entegre bir stratejinin üreticilere ve topluma büyük faydalar sağlayacağını düşünüyoruz” derken Monsanto’nun yeni tekliflere açık olduğu ve Bayer’in bir fiyatta yükseltmeye gideceği konuşuluyor.

Hisse başına 122 dolar

10 Mayıs’ta yapıldığı belirtilen ancak bundan iki gün önce basına yansıyan teklifin hisse başına 122 dolar şeklinde olduğu belirtilmişti. Bayer AG CEO’su Werner Baumann ise “Monsanto ile birlikte önemli bir değer üretme kapasitesi ortaya çıkarabilecek entegre bir iş oluşturma vizyonunu paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Uzlaşmaya yatkın bir dil

İki tarafında uzlaşmaya yatkın bir dil kullandığı sektördeki herkesin ortak görüşü. Bayer’in önümüzdeki günlerde yeni bir teklif sunmaya hazır olduğu yorumunu yapan piyasa analisti Jonas Oxgaard, Monsanto için hisse başına 135 doların altındaki bir teklifin yetersiz olabileceğini dile getiriyor.

Tarımın en büyüğü yeniden değişebilir

Bayer ile Monsanto arasındaki olası bir birleşme hem tohum hem de bitki koruma sektörünün en büyüğü olacak bir yapı ortaya çıkaracak. Bu da son 6 ayda taşların yerinden oynadığı tarım sektörünün zirvesinde yeni bir değişiklik demek.

Dow-DuPont ve Syngenta dengeleri değiştirdi

2015 yılının sonunda Dow ve DuPont arasında alınan birleşme kararı, toplam şirket değeri anlamında tarım sektörünün zirvesinin Monsanto’dan devralınması anlamına geliyordu. Şubat ayında ise Çinli kimya firması ChemChina’nın İsviçreli bitki korumanın en büyüğü Syngenta’yı satın alması dengeleri bir kez daha değiştirmişti.

Monsanto-BASF flörtü

Geçtiğimiz yaz aylarında Monsanto’nun Syngenta’ya yaptığı 46,5 milyar dolarlık teklif reddedilmişti. Şubat ayının sonunda ise Monsanto’nun bir diğer Alman kimya devi BASF ile ortaklığa gidebileceği konuşulmuştu.


Yorumlar
  • Servet GÖNLÜM

    Dupont ile Dow'un birleşme haberini de bu siteden almıştım. Hürriyet bile tarlasera'dan almış haberi bravo size ben tarım haberlerini buradan takip ediyorum. Çiftçi eğitici yayınların yapılmasınıda bekliyoruz ayrıca. Güzel günler herkese

  • Servet GÖNLÜM

    Dupont ile Dow'un birleşme haberini de bu siteden almıştım. Hürriyet bile tarlasera'dan almış haberi bravo size ben tarım haberlerini buradan takip ediyorum. Çiftçi eğitici yayınların yapılmasınıda bekliyoruz ayrıca. Güzel günler herkese

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.