tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.5.2016

Adana’yı hasat öncesi dolu vurdu

Adana’yı hasat öncesi dolu vurdu

Adana-Çukurova’da önceki gece yaşanan dolu yağışı yaklaşık 20 bin dönüm tarımsal arazide zarara yol açtı.

Adana’nın Çukurova bölgesinde önceki gece tarım arazilerini vuran dolu yağışının bilançosu ortaya çıkıyor. Toplam 20 bin dönüme yakın alanda etkili olan yağış başta narenciye bahçeleri olmak üzere pek çok tarım arazisinde kayba yol açtı.

Narenciyede kayıp büyük

Geniş bir alanda etkili olan sağanak ve dolu yağışı özellikle Yüreğir ilçesine bağlı mahallelerde afet şeklinde yaşandı. Narenciyenin yanı sıra mısır, buğday, domates ve pamuk arazileri de zarar görürken, hasat hazırlığı yapılan kavun ve karpuzda da ciddi kayıplar olduğu belirtiliyor. “Hasarın tarifi mümkün değil. Özellikle narenciye tamamen kayıp diyebiliriz” açıklamasını yapan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Sigortasız üreticiler var

Ürünü hasar gören üreticiler arasında tarım sigortası yaptırmayanların da bulunduğuna dikkat çeken Doğan, “Bu üreticilerimizin banka borçları var. Borçlar belki ertelenecektir, ama bu yeterli değil. Üreticilerimize en azından masraflarının karşılanması şeklinde bir destek verilmesini bekliyoruz” dedi.


Yorumlar
  • Mehmet Demir

    Allah tarafından gelen bir afet Allah hepinize sabır versin. Sağlık versin.İnşallah

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.