tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.5.2016

Marul detektörleri çürümeyi tespit edecek

Marul detektörleri çürümeyi tespit edecek

ABD’de geliştirilen elektronik sensör yardımıyla marulların raf ömrü ve çürüme süreci anbean tespit edilebilecek.

Sebze tezgahlarında ve reyonlarının en renkli yeşilliği olan marul, aynı zamanda kesildikten sonra tazeliğini en az koruyabilen yeşilliklerden biri. Katmanlı yapısı nedeniyle satıcının veya tüketicinin kesilmiş marulda çürüme olup olmadığını kontrol edebilmesi hiç kolay değil.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Tarım Ürünleri Geliştirme ve Koruma Araştırmaları Laboratuvarı’nda geliştirilen sistem ile marulların tazeliği kolaylıkla ölçülebilecek. “Elektronik göz” diye anılan sistemde hiperspektral görüntüleme yöntemi kullanılıyor.

Sensör çürüme sürecini tespit ediyor

Elektronik göz, hassas ışık algılama becerisi gösteren hiperspektral bir sensör yardımıyla çalışıyor. Marul yapraklarının dokusundan yansıyan ışık dalgalarının ölçen bu sensör ultraviyole ve kızılötesi dahil çıplak gözle görülmeyen ışık türlerinin çoğunu algılayabiliyor.

Islahçılar faydalanacak

Geliştirilen sistem oldukça ilgi çekici; ancak bu maliyetli yöntemin sebze satış noktalarında yaygınlaşması şimdilik oldukça ütopik görünüyor. Peki sistemden nerede kullanılacak? Projenin yöneticilerinden bitki bilimcisi Ivan Simko, elektronik gözden öncelikle marul ıslahçılarının faydalanacağını söylüyor.

Daha uzun ömürlü marullar için

Sistem sayesinde pazardaki marul çeşitlerinin raf ömürlerinin en doğru şekilde tespit edileceğini söyleyen Simko, “Bu bilgi, uzun ömürlü marul çeşitleri geliştirmek üzere çalışan ıslahçılar için yol gösterici. Aynı zamanda hazır ve paketlenmiş salata ve marul endüstrisi için de yönlendirici olacak” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.