tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.3.2016

Marulun paketlenmesi de robotlara emanet!

Marulun paketlenmesi de robotlara emanet!

Hollanda menşeli Hortiplan tarafından geliştirilen marul otomasyon sistemi, ürünü yalnızca hasat etmekle kalmayıp paketleme ve kasalama süreçlerini de tek başına üstleniyor.

Hollanda’da ekim ve hasat teknolojileri üreten Hortiplan firması, marul hasadının tüm süreçlerini el değmeden gerçekleştiren Hasat Automation ürününü geliştirdi. Harvest Automation, domates ve hıyar hasadı ve paketlemesinde kullanılan robot sistemlerinin marul üretimindeki ilk temsilcisi olma unvanını taşıyor.

Fruit Logistica’da ilgi topladı

Hasat süreci en hassas sera ürünlerinden biri olan marulda son yıllarda hasat makineleri pek çok üreticinin işlerini kolaylaştırmaya başladı. Marul hasat teknolojilerine şimdi de toplama ve paketleme süreçlerini de üstlenen sistemler eklendi. Şubat ayında Berlin’de gerçekleşen Fruit Logistica fuarında üreticilerin beğenisine sunulan Harvest Automation (Hasat Otomasyonu), fuar kapsamında verilen İnovasyon Ödülü’ne aday olarak ilgiyi üzerinde topladı.

El değmeden kasalara

Harvest Automation, gelişimini tamamlayan marul bitkisini topraktan titiz bir şekilde topladıktan sonra sıraya koyarak paketliyor ve el değmeden kasalara yerleştiriliyor. Sistemi direkt olarak serada ya da paketleme tesislerinde kurmak mümkün.

Marul pazarlama süreci hızlanacak

Sistemin tüm marul çeşitlerine uygun bir şekilde tasarlandığını söyleyen Hortiplan İş Geliştirme Müdürü Kurt Cornelissen, Harvest Automation’ın marul pazarlama süreçlerini çok daha hızlandıracağını dile getiriyor. Hollanda, Belçika ve ABD’de üretim ve paketleme tesislerinde kullanılmaya başlayan ürünün önümüzdeki günlerde Rusya, Avustralya ve Şili üzerinden farklı kıtalarda marul pazarlarına tanıtılacağı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.