tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.3.2016

Bu domates izleyeni sakinleştiriyor!

Bu domates izleyeni sakinleştiriyor!

Meyvelerin soyulma ve dilimlenme anlarının tersinden izletildiği “tersine terapi” videoları internette viral oldu. Bu videoları izlemenin ASMR adı verilen sakinleştirici etkiye sahip olduğu söyleniyor.

Başta sosyal medya olmak üzere bugünlerde internette domates dilimleme ve mandalina soyma videoları büyük ilgi görüyor. Ancak bu videoların farklı bir özelliği var: Görüntünün tersinden oynatıldığı bu videolarda bir anlamda meyveler bölünmekten ziyade birleştiriliyor! İşin ilginci, bu videoların izleyen kişiler üzerinde sakinleştirici etki yarattığı düşünülüyor.

Domatesin sakinleştirici etkisi!

Litvanyalı sanatçı Linas Lakavicius Wyrfield Lab ismiyle bir süredir hareketli su kabarcıklarından oto yıkama seanslarına kadar çeşitli görüntülerin yer aldığı videolar hazırlıyor. Yüksek görsel ve ses kalitesine sahip videoların ortak özelliği ise izleyiciyi etkisi altına alacak şekilde adeta hipnotik etkiye sahip olmaları. Bunun için ağır ya da tersine çekim gibi yöntemler gerekiyor. İstenen etkinin yaratılması için bazı videolarda seslerin kulaklıkla dinlenmesi gerekiyor.

Bu video viral oldu!

“Tersine terapi” adı verilen yöntemini bolca kullanan Lakavius’u asıl üne kavuşturan ise meyvelerle çektikleri videolar oldu. Kısa sürede 500 bin izleme oranını yakalayan ve “viral” olarak anılmaya başlayan domates dilimleme (birleştirme!) videosu ayrıntılı görüntü ve ses özellikleriyle pek çok kişi tarafından “sakinleştirici” olarak yorumlandı.

Meyvelere farklı bir gözle bakmak

Tersine videolara konu olan diğer ürünler ise greyfurt, kivi ve yerfıstığı. Parçaların ağır hareketlerle tek tek toplanıp ustaca bir şekilde yapıştırıldığı hissini veren videolar, izleyiciye bu meyvelerin yapısına daha önce bakmadıkları bir gözle bakma şansı veriyor.

ASMR nedir?

Videoların sakinleştirici etkisi, ASMR adı verilen öforik duyguyu harekete geçirmesine bağlanıyor. ASMR, bir dış etken yardımıyla öncelikle beyinde başlayan ve omurgaya kadar yayılan düşük düzeyli bir karıncalanma duygusu ile tarif ediliyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.