tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.3.2012 14:01:38

GDO tartışmaları yem üreticilerini bıktırdı

*Dezenformasyon: Yanlış veya doğruluğu bulunmayan ve kasıtlı olarak yayılan bilgi (tr.wikipedia.org)

Medyada yer alan ve kamuoyunda karşılık bulan konularda pek çok tartışmanın dezenformayon içermesi olağan, belki de kaçınılmaz bir durum.

Ancak son bir kaç yıldır Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunda kamuoyunda oluşan dezenformasyon, kavramın kendisine yepyeni bir anlam yükleyecek nitelikte. Öyle ki; genellikle taraflar arasındaki görüş ayrılıkları gibi nedenlerle oluşan bu bilgi ve yorum kirliliği, GDO konusunda bir ‘görüş birliği’ içinde büyüyor. Yeterli bilimsel referans olmadan ortaya atılan görüşler, konuyla ilgisiz ve yetkisiz kişileri dahi konunun aktörü durumuna getirerek total bir “anti-GDO” söylemine dönüşüyor.

Konuyu daha da bulandıran 2 çelişki de bulunuyor. Bunlardan ilki, GDO’lu besinlerin insan tüketimine açılmasıyla hayvan yemi olarak kullanılmasına yönelik farklı yaklaşımlar; bir diğeri ise Türkiye’de GDO’lu ürünlerinin üretiminin yasak, ancak ithalatının yasal olması.

Henüz sağlık ve beslenme açısından faydaları ya da zararları ispatlanmamış olan genetiği değiştirilmiş ürünler üzerine yapılan tartışmalar, Biyogüvenlik Kurulu’nun kısa bir süre önce hayvancılık sektöründen kimi temsilcilerin ithalat iznini istediği 9 mısır çeşidinin 6’sına olumsuz rapor vermesiyle yeni bir boyut kazandı. Kurul’un bazı çeşitlerin ülkeye girişine izin verirken bazılarını veto etmesi, ne GDO destekçilerini ne de GDO karşıtlarını memnun edebildi.

Tüm bu hararetli tartışmalara ise geçtiğimiz gün yeni bir açıklama eklendi. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, GDO tartışmalarının bir yere varmaması sonucu hayvan yemi kullanımında mısırdan buğdaya döndüklerini açıkladı. “Artık bu tartışmalarla uğraşıp duracak halimiz yok” diyen Karakuş, buğdayın mısırdan daha pahalı olması nedeniyle, kendi ürünlerinde de aynı oranda fiyat artışına gittiklerini belirtiyor. Bütün dünyada hayvan yemi olarak mısır kullanıldığını söyleyen Karakuş, “İnsanlara ‘Zehir yemek ister misiniz?’ diye soruluyor. Üstelik bu soruya yanıt verseniz de tartışmaların sonu gelmiyor. Biz de artık zaman kaybetmemek adına, tüm dünyanın ekmek yaptığı buğdayı yem olarak kullanmaya başladık” diyor.

Yaşanan dezenformasyonun ve arapsaçına dönen yasal düzenlemelerin gıda sektörünün temsilcilerine ‘illallah’ dedirtmesi, GDO tartışmalarının bir an önce bilinç ve bilim düzeyine yükselmesinin gerekliliğini ortaya koyuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.