tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.9.2015 10:09:06

Üreticiye miyaz sineği uyarısı

Özellikle bağ, bahçe ve hayvancılığın olduğu bölgelerde sıkça görülen miyaz sineği, larvaları ile gözlerde hastalığa yol açarak bu arazilerde çalışan kişilerin sağlığını tehdit ediyor. İri cüsseli, mavi, yeşil, sarı renkli görünüme sahip ve larvalarının 2 milimetre büyüklüğünde olduğu küçük ve şeffaf miyaz sinekleri, hayatta kalabilmek için başka canlılara ihtiyaç duyuyorlar. Bu yüzden de larvalarını genelde koyun, keçi gibi hayvanların göz veya burun deliklerine bırakıyorlar. Larvalar burada olgunlaşınca toprağa düşerek, orada erişkin haline geliyorlar. Kimi zaman insanların da göz, burun, kulak, yaralı doku, ağız ve diş etine de larva bırakabilen ve rahatsızlık veren bu canlılara karşı özellikle bağ, bahçe, tarla ve hayvancılıkla uğraşanların dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu sinek cinsi özellikle yemiş bahçelerinde, hayvancılığın yoğun olduğu bölgelerde görülse de nadiren evlerde de rastlanabiliyor. Yaz aylarında özellikle en aktif oldukları zaman dilimi ise sabah saat 10.00 ile ikindi vakti arası. Miyaz sineğinin larvalarını göz tabakasına püskürtmesinden birkaç saat sonra gözde yanma, kaşıntı, ağrı, ışığa karşı hassasiyet, şişme ve kızarıklık gibi belirtilerin görülebildiği ve larvaların gözden buruna da geçebilme tehlikesinin olduğu bilinmekte. Bu gibi durumlarda tedavi için larvanın çeşitli yöntemlerle dokudan uzaklaştırılması gerektiği önemle vurgulanıyor. İnsanların kendi imkanlarıyla göze çiğ et koyma, limon suyu veya sirke damlatma, ot yakıp dumanını göze tutma gibi yöntemleri farklı sorunlara da yol açabilir. Bu durumla karşılaşan hastaların bir göz doktoruna başvurması ve göze uyuşturucu solüsyon damlatılması öneriliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.