tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.3.2012 13:20:58

Bitkiler artık kalın giyinecek

Meyve veren bitkilerin ilkbaharda karşılaştığı don problemine çözüm olması için bitki antifrizi geliştirildi. Isparta’da 1969 yılından bu yana üzerinde çalıştığı bitki antifrizi projesini aktaran Ziraat Mühendisi Prof. Dr. Fevzi Mustafa Ecevit, 2004 yılından bu yana İngiltere, Almanya, Rusya, İran ve Avustralya gibi farklı ülkelerde ürünün testlerinin yapıldığını ve hali hazırda 15 ülkede kullanıma girdiğini belirtiyor.

2011 yılında Türkiye’de gerçekleşen don olaylarının neden olduğu 5 milyar dolarlık zarar bilançosuna dikkat çeken Ecevit, antifrizin bitkiyi kış aylarından soğuktan koruduğu, yaz aylarında ise aşırı sıcakların etkisini kırdığını belirtiyor. Ecevit ayrıca, dona karşı alınan ateş yakma ya da su püskürtme gibi önlemlerin neden olduğu masrafların da ortadan kalkacağını söylüyor. Antifrizin soğuklarda bitkilere sağladığı dayanıklılık sınırı narenciyede -12°C; kiraz, elma gibi meyvelerde -7/8°C;  domates, marul, patlıcan gibi sebzelerde ise -5°C olarak belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.