tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.3.2012 11:54:26

Tarımda kadının adı da güvencesi de yok

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çalışan kadınların yüzde 40,4'ünün istihdam edildiği tarımda kadının emeğinin adının konması gerektiğine dikkat çekti. Son verilere göre tarım sektöründe kadınların yüzde 96,1'i kayıt dışı çalışıyor.

Kasım ayı rakamlarına göre tarım, istihdamın yüzde 24,7'sini karşıladığını ve iş bulmanın çok zorlaştığı günümüzde tarımın 5 milyon 990 bin kişiye istihdam sağladığını kaydeden Şemsi Bayraktar, "Son bir yılda 308 bin istihdam yaratan tarım, 33 bin istihdam yaratan sanayinin çok önünde yer aldı. Tarım 5 milyon 990 bin, sanayi 4 milyon 701 bin kişiye istihdam yaratıyor. Tarımda kadınların yüzde 96,1'i kayıt dışı çalışıyor. Sektördeki 2 milyon 815 bin çalışan kadından 111 bini kayıtlı iken, 2 milyon 704 bin kişi kayıt dışı istihdam ediliyor" diye konuştu.

Tarımda istihdam edilen kadınların eğitimine ağırlık verileceğini kaydeden Bayraktar, "Tarımdaki kadınların eğitimi, kayıt altına girmesi bu açıdan hayati önemde. Günümüz Türkiye'sinde artık 2,34 milyon kadınımız ücretsiz aile işçisi konumunda olmamalıdır. TZOB olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte tarımda çalışan kadınların eğitimine ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Bugün bazı bölgemizde tarımda sadece kadınların çalıştığı erkeklerin tarım dışı sektörlerde iş buldukları düşünülürse, kadınların eğitimiyle tarımda gelişmiş ülkelerdeki verimlilik düzeyine ulaşmak mümkündür" dedi. Bayraktar’ın dikkati çektiği sorun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün hemen ardından tarım sektöründe de kadın emeğinin henüz adının konmadığını kanıtlıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.