tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.6.2015 09:16:53

Pirinç tüketiminde rekor bekleniyor

Uluslararası Tahıl Konseyi’nin (IGC) son raporunda yayınladığı öngörülere göre; artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını pirinç giderecek. IGC, 2014-2015 yılı için yayınladığı raporda, bu dönemde 476 milyon ton olarak öngördüğü dünya pirinç üretiminin, Temmuz 2015 -Haziran 2016 döneminde, 6 milyon ton yükselerek 482 milyon tona çıkacağını söylüyor. Konsey bu dönemde görülecek artışın, küresel pirinç üretiminde önemli paya sahip Asyalı üreticilerin yüksek ekimleriyle rekor düzeye ulaşmasını bekliyor. Tüketimin artması, stokların azalması bekleniyor IGC raporda pirinç tüketiminin ise önceki döneme göre 5 milyon ton artarak 489 milyon tona çıkacağını da belirtiyor. Başta Asya’da olmak üzere, nüfus artışının gıda talebini yükselttiğini ifade eden Konsey, dünya pirinç tüketiminin yıllık yüzde 1 artışla yeni bir rekora ulaşacağını öngörüyor.  Bunun yanı sıra, dünya pirinç stoklarının 6 milyon azalarak 97 milyon ton düzeyine düşmesi bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.