tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.6.2015 09:16:53

Pirinç tüketiminde rekor bekleniyor

Uluslararası Tahıl Konseyi’nin (IGC) son raporunda yayınladığı öngörülere göre; artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını pirinç giderecek. IGC, 2014-2015 yılı için yayınladığı raporda, bu dönemde 476 milyon ton olarak öngördüğü dünya pirinç üretiminin, Temmuz 2015 -Haziran 2016 döneminde, 6 milyon ton yükselerek 482 milyon tona çıkacağını söylüyor. Konsey bu dönemde görülecek artışın, küresel pirinç üretiminde önemli paya sahip Asyalı üreticilerin yüksek ekimleriyle rekor düzeye ulaşmasını bekliyor. Tüketimin artması, stokların azalması bekleniyor IGC raporda pirinç tüketiminin ise önceki döneme göre 5 milyon ton artarak 489 milyon tona çıkacağını da belirtiyor. Başta Asya’da olmak üzere, nüfus artışının gıda talebini yükselttiğini ifade eden Konsey, dünya pirinç tüketiminin yıllık yüzde 1 artışla yeni bir rekora ulaşacağını öngörüyor.  Bunun yanı sıra, dünya pirinç stoklarının 6 milyon azalarak 97 milyon ton düzeyine düşmesi bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.