tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.3.2015 09:31:14

Kuraklığa karşı kükürt kullanılacak

Geçtiğimiz sene kuraklıkla mücadele eden Türkiye, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen proje sayesinde tarımsal alanlarda su yetersizliği çeken bitkileri kükürtle kurtaracak. Türk üreticiler, hava koşullarında yaşanan dengesizlikler sebebiyle artık önlemi baştan almak gerektiğini öğrenmiş durumda. Hatay’da bulunan ve Türkiye’nin en verimli arazilerinden olan Amik Ovası’nda yaşanan kuraklık, MKÜ Ziraat Fakültesi akademisyenlerini de harekete geçirdi. Hazırlanan proje kapsamında kurak koşullarda bitkilerin toleranslarını arttırmak ve su tüketimlerini en aza indirmek amaçlanıyor. Toplam 142 bin liralık bütçesi olan bu projeyi TÜBİTAK da onayladı. Eğer proje başarılı olursa, kurak sezonlarda tarımsal ürünler de kurtulacak. Hastalık ve zararlılara da iyi geliyor Doğada yaygın olarak bulunan kükürtün bugüne kadar bitkileri koruma amaçlı kullanımının yanı sıra, mantar hastalıklarına karşı da etkili olduğu biliniyor. Özellikle de organik tarımda sıklıkla kullanılan kükürt maddesi, toz veya sıvı halde de bulunuyor. Toz kükürtün rüzgârlı havalarda kullanılmaması tavsiye edilirken, sıvı kükürt hem toz kükürtten daha rahat bulunabiliyor, hem de granüller veya kaba toz formunda satılan kükürt, ihtiyaca göre sıvılaştırılıp her türlü hava şartında kullanılabiliyor. Kükürtün hastalık ve zararlılara karşı kullanımı da oldukça yaygın. Aşırı doza dikkat Kükürt yüksek bir seviyede kullanıldığında topraktaki asidi yükseltiyor ve yararlı bahçe faunasını olumsuz yönde etkiliyor; toprakta asit miktarı yükseldiğinde bakteri gelişimi de artıyor. Bu sebeplerle kullanımı sırasında doz miktarına dikkat edilmesi gerekiyor. Uygun dozlarda kükürt kullanımı topraktaki verimliliği arttırıyor. Ancak, özellikle toz kükürt kullanımında solunum yollarının tahriş olabileceğini de unutmamak gerekiyor. MKÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkant Ödemiş de üreticileri uyarıyor; "Uygulamanın, bilinçsiz şekilde yapılması ciddi risk doğurur. Proje sonuçlanınca uzun zaman içerinde güvenilir sonuçlar elde edildikten sonra denenmesi gerekir. Çünkü kükürt, dikkatsiz kullanıldığında çevre ve toprak sağlığı açısından son derece tehlikeli. Bu çalışmamızda da zaten ilaç toprağa değil, bitki yapraklarına uygulanıyor. Bunu üreticilerin kendi başına denemesi, tarım açısından riskli sonuçlar doğurur." Ödemiş, uygulamayı ilk etapta çok su tüketen pamuk üzerinde deneyeceklerini söylüyor ve olumlu sonuçlar alırlarsa diğer bitkiler üzerinde de deneyeceklerini ifade ediyor. Projeyle Türkiye'de son yıllarda kuraklık nedeniyle ortaya çıkan sorunların giderilmesi de amaçlanıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.