tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.9.2014 14:27:25

Çilek en taze haliyle tüketilecek

En çabuk bozulan meyvelerden biri olan çilekte mümkün olduğunca taze meyve tüketmek ve gıda israfını önlemek için bir sistem geliştirildi. Florida Üniversitesi Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü tarafından geliştirilen radyo frekanslarıyla izleme sistemi, hasat sonrası her aşamada çileklerin ısısını ölçüyor. Hasattan nakliyeye kadar her bir palet ürünün ısısını görüntüleyen sistem sayesinde, satış noktasına ilk teslim edilecek çilekler hasat tarihi en geçmiş olan çilekler olacak. Böylece her bir çilek mümkün olan en taze haliyle tüketiciye ulaşacak. İlk olarak çilek üzerinde denedikleri sistemin diğer taze meyvelerde de kullanılabileceğini söyleyen Florida Üniversitesi Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü’nden Jeffrey Brecht, böylece meyve-sebzede nakliye güzergahlarının da genişleyeceğini dile getiriyor. tarlasera Eylül 2014 Kaynak: UF

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.