tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.9.2014 14:27:25

Çilek en taze haliyle tüketilecek

En çabuk bozulan meyvelerden biri olan çilekte mümkün olduğunca taze meyve tüketmek ve gıda israfını önlemek için bir sistem geliştirildi. Florida Üniversitesi Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü tarafından geliştirilen radyo frekanslarıyla izleme sistemi, hasat sonrası her aşamada çileklerin ısısını ölçüyor. Hasattan nakliyeye kadar her bir palet ürünün ısısını görüntüleyen sistem sayesinde, satış noktasına ilk teslim edilecek çilekler hasat tarihi en geçmiş olan çilekler olacak. Böylece her bir çilek mümkün olan en taze haliyle tüketiciye ulaşacak. İlk olarak çilek üzerinde denedikleri sistemin diğer taze meyvelerde de kullanılabileceğini söyleyen Florida Üniversitesi Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü’nden Jeffrey Brecht, böylece meyve-sebzede nakliye güzergahlarının da genişleyeceğini dile getiriyor. tarlasera Eylül 2014 Kaynak: UF

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.