tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.8.2014 08:47:08

Rusya ihracatta Türkiye’ye yöneliyor

Uyguladıkları ambargo yüzünden Avrupa ülkeleri ve ABD’den gıda ürünleri ithal etmeyeceğini açıklayan Rusya, doğacak açığı kapatırken Türkiye’den de yararlanacak. Rusya Tarım Bakanı Nikolay Fyodorov, yaptırımlar kapsamında ihracatına yasak getirilen ürünlerde doğacak açığın Türkiye dahil birçok ülkeden kapatılabileceğini söyledi. Fyodorov, "Sebze-meyve ve süt ürünlerinde doğacak açığı Türkiye, Brezilya, Çin ve Arjantin'in de aralarında bulunduğu birçok ülkeden karşılayabiliriz" dedi. Öte yandan Rusya'da faaliyet gösteren bir market zinciri, yaptırımlardan dolayı müşterilerine fiyat farkı hissettirmeyeceklerini belirtti. Market zinciri, doğacak açığın Türkiye başta olmak üzere diğer birçok alternatif üzerinden kapatılacağını öne sürdü. Rus basınında yer alan haberlerde, yaptırım kapsamına giren toplam ihraç ürününün yaklaşık 9 milyar dolar değerinde olduğu, bunun büyük kısmının da AB ülkelerinden alındığı belirtiliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'ya yaptırım uygulayan ülkelerden gıda, tarım ürünü ve ham madde alımını bir yıllığına yasaklamıştı. Başbakan Dmitriy Medvedev ise ABD, AB, Kanada, Norveç ve Avustralya'dan sığır, domuz ve kümes hayvanı eti, balık, peynir, süt ve meyve-sebze alımını bir yıllığına durdurduğunu açıklamıştı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.