tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.8.2014 08:47:08

Rusya ihracatta Türkiye’ye yöneliyor

Uyguladıkları ambargo yüzünden Avrupa ülkeleri ve ABD’den gıda ürünleri ithal etmeyeceğini açıklayan Rusya, doğacak açığı kapatırken Türkiye’den de yararlanacak. Rusya Tarım Bakanı Nikolay Fyodorov, yaptırımlar kapsamında ihracatına yasak getirilen ürünlerde doğacak açığın Türkiye dahil birçok ülkeden kapatılabileceğini söyledi. Fyodorov, "Sebze-meyve ve süt ürünlerinde doğacak açığı Türkiye, Brezilya, Çin ve Arjantin'in de aralarında bulunduğu birçok ülkeden karşılayabiliriz" dedi. Öte yandan Rusya'da faaliyet gösteren bir market zinciri, yaptırımlardan dolayı müşterilerine fiyat farkı hissettirmeyeceklerini belirtti. Market zinciri, doğacak açığın Türkiye başta olmak üzere diğer birçok alternatif üzerinden kapatılacağını öne sürdü. Rus basınında yer alan haberlerde, yaptırım kapsamına giren toplam ihraç ürününün yaklaşık 9 milyar dolar değerinde olduğu, bunun büyük kısmının da AB ülkelerinden alındığı belirtiliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'ya yaptırım uygulayan ülkelerden gıda, tarım ürünü ve ham madde alımını bir yıllığına yasaklamıştı. Başbakan Dmitriy Medvedev ise ABD, AB, Kanada, Norveç ve Avustralya'dan sığır, domuz ve kümes hayvanı eti, balık, peynir, süt ve meyve-sebze alımını bir yıllığına durdurduğunu açıklamıştı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.