tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.6.2014 07:29:06

Tarımda kalıcı enerji

Almanya, İsveç ve ABD Kalkınma Bakanlıklarının ortak projesi olan Powering Agriculture girişimi ile, yeni enerji politikaları geliştirerek kırsal kesimleri kalkındırmak hedefleniyor. Elektrik ve akaryakıtın daha kolay ulaşılır kılınmasını sağlamaya çalışan proje, bu sayede gıda üretimini arttırarak açlıkla mücadele etmeyi amaçlıyor. Almanya Uluslararası İşbirliği Kurumu’ndan (GIZ) Maria Weitz, kırsal bölgelerdeki enerji dağıtımının mutlaka geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salınımının yüzde 20’sinin gıda üretiminden kaynaklandığını belirten Weitz, bu oranın mutlaka azaltılması gerektiğine vurgu yaptı. “Bunun için hem kaynaklarımızı daha etkili kullanmalı hem de sera gazına sebep olmayan enerji alanlarından yararlanmalıyız” diyen Weitz, bu enerji türlerine örnek olarak güneş ve rüzgar enerjilerinin yanı sıra, tarım üretiminin atıkları ile işletilebilen organik gaz tesislerinin de kullanılabileceğini belirtti. Mısır gibi bazı ülkelerde güneş enerjisi ile çalışan su pompalarının kullanıldığını ve bunlar sayesinde iyi verim alındığını söyleyen Weitz, “Geliştirilecek olan yeni teknolojiler mutlaka yerel kullanıma uygun olmalı. Sanayi ülkelerinde geliştirilen teknolojik yenilikler var. Bunlar teorik olarak gelişmekte olan ülkelerde kullanılabilir ancak edinilen tecrübelere göre bu teknolojilerin en fazla yerel kullanıma açık olmasına dikkat edilmeli” dedi. Amerikan Kalkınma Dairesi’nden (USAID) Jeremy Foster ise, geliştirilmesi gereken yeni enerji üretim ve dağıtım sistemlerinin yerel bölgelerde kullanılabilir ve masraflarının karşılanabilir olması gerektiğine değindi. Gelişmekte olan ülkelerde temiz, maliyeti karşılanabilir ve güvenilir enerji olanakları olmayan üreticilerin ve tarım işletmelerinin, gelirlerini arttırma konusunda olanaklarının çok gerisinde kaldıklarını söyleyen Foster, “Gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 1 buçuk milyar insan elektriğe ulaşamıyor. Her dört kişiden üçü bu bölgelerde aşırı yoksulluk çekiyor” şeklinde konuştu.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.