tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.6.2014 07:41:20

Çölleşmeden 1,5 milyar insan etkileniyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 17 Haziran Dünya Kuraklık ve Çölleşme ile Mücadele Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Mesajda, dünyanın bazı bölgelerinde üreticilerin daha verimli topraklar ya da gittikçe azalan su kaynakları için birbirleriyle çatışmaya girmesi konusunun herkes için bir uyarı olması gerektiğini belirtti ve ekledi: “Gıda fiyatlarındaki artış, iç göçler ve toplu nüfus hareketleri, küresel gıda güvenliğinin risk altında olduğunun işaretlerini veriyor.” Dünya üzerindeki kurak alanlarda toprakların yaşadığı verimsizliğin ciddi bir şekilde hissedildiğini söyleyen Ban Ki-moon, “Günümüzde verimliliği düşen toprakların yüzde 80’i halihazırda tarım yapılan alanların bir parçası. Söz konusu topraklar üzerinde 1,5 milyar insan yaşıyor, bunların büyük bölümünü de küçük üreticiler teşkil ediyor. İklim değişikliği bu üreticilerin verimliliğini doğrudan tehdit ediyor. Birçok bölgede su kaynakları azalıyor, tarım arazileri küçülüyor ve alınan hasat düşüyor” diye ifade etti. Gittikçe artan küresel aşırı hava hareketlerinin gıda üretimi üzerinde ilave bir etki yapacağının tahmin edildiğini belirten Ki-moon, "Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte tarım üretimi kaynaklarının tamamının hızla korumaya alınması gerekiyor. Tarımın sürdürülebilir olmasının, toprakların verim kaybının önlenmesinin ve zarar gören alanların rehabilite edilmesinin yollarını bulmalıyız" diye belirtti. Verimliliğini kaybeden toprakların rehabilite edilmesinin büyük önem taşıdığına da dikkat çeken Ki-moon, bu sayede iklim değişikliğinin yaptığı en korkunç etkilerden kurtularak, gıda üretiminin artırılabileceğini belirtti. Aynı zamanda kaynaklar üzerindeki rekabetin de azaltılabileceğini ifade etti. Bu yılki Dünya Kuraklık ve Çölleşme ile Mücadele Günü'nün temasının 'Toprak yarına aittir, gelin onu iklime dayanıklı hale getirelim' olarak belirlendiğini ifade eden Ki-moon, "Bu slogan gerçeği yansıtıyor. Burkino Faso, Nijer ve Mali'de 5 milyon hektar alan rehabilite edilerek yeniden kazanılmış bulunuyor. Gelin bu başarılar bize ilham kaynağı olsun ve toprağı gelecek nesiller için koruyalım ve verimli kılalım." diyerek mesajına son verdi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.