tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.6.2014 07:18:03

11 milyon dekar tarım alanı artık yok

Türkiye İstatistik Kurumu verilerin göre 2007-2012 yılları arasında Türkiye genelinde 11 milyon dekarlık tarım alanı yok oldu. Sanayi, yerleşim ve turizme açılan tarım arazilerinin ardından ülke genelindeki toplam tarım alanı büyüklüğü 237 milyon 837 bin dekara düştü. Adana Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Semih Kandemir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tarım topraklarının gıda üretimi ve canlıların yaşam alanı açısında çok önemli olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Tarım topraklarını koruyan ülkeler, gıda üretimindeki yeterlilikleri ile küresel ısınma ve iklim değişikliği sürecinde avantajlı olacaklardır. Toprağın canlı varlık olduğu düşünüldüğünde korunması sürdürülebilir bir tarım açısından ülkemiz ve dünyamız için önem arz etmektedir. Tarım topraklarındaki kayıpların nedeni iktidarların tarıma gerekli önemi vermemeleri, tarımın ihtiyaç duyduğu desteklerin sağlanmaması ve ulusal bir tarım politikasının olmamasıdır.” Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin de tarım arazilerinin imara açılmasına karşı çıkarak, konuyla ilgili son günlerde ortaya çıkan Aksaray’ın Taşpınar beldesindeki 3 bin dekarlık tarım arazinin imara açılmasına tepki gösterdi. Arazi ile ilgili İl Tarım Kurulu'nun 22 gün önce verdiği 'red' kararı ardından, tekrar neden olur verdiğini anlamadığını belirten İbrahim Yetkin, "Kanuna rağmen, tutup da tarım arazilerinin imara açılması, tarım arazilerinin kaybolması bana göre cinayettir, ihanettir. Çünkü dünyada verilen savaşın hepsi gıda ile ilgili. Gıdada güçlü olan kazanacak. Tarım arazilerinin imara açılmasını son derece tehlikeli, yanlış ve taraflı görüyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.