tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.6.2014 08:12:19

Muğla’ya organik köy kuruluyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi çerçevesinde, Muğla’nın Çandır mahallesi organik köy olacak. Mahallede üretim yapan 47 üreticiyle başlatılan çalışmalar sonucunda, zeytin, nar, narenciye başta olmak üzere çeşitli tarım ürünlerinin organik üretimi planlanıyor. Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu belki Türkiye’de, Muğla’da ilk ve tek değil ama bulunduğu coğrafya ve entegre olabileceği diğer sektörler açısından son derece önem taşıyan bir proje” dedi ve projeyi başarıyla ulaştırmak istediklerini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici ise organik tarımın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlaşmakta olduğunu belirtti. Türkiye’nin toplam organik üretim alanında son 10 yılda yaklaşık yüzde 800 artış olduğunun altını çizen Ekici, “2014 verilerine göre ilimizde 840 üretici 102 bin 521 dekar alanda 65 farklı organik ürün üretmektedir. Buna bağlı olarak müdürlüğümüzde de organik tarım çalışmalarına hız verilmiştir. Çandır Organik Köy projesi Bakanlığımızın ‘Organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü’ projesi içerisinde gerçekleştirdiği 4 projeden biridir” dedi. Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Başkanı Yücel Okutur da, Muğla’nın organik tarım için ideal bir şehir olduğunu belirterek, “Organik tarım yapmak çok güzel bir şey ama bir de bunun pazarlaması var. İkinci safha olan pazarlama çok önemli. Bunun pazarlamasını da düşündük. İnternet sitesini kuracağız ve internet üzerinden nereden talep gelirse paketleme yaparak göndereceğiz. Çevre ilçelerde de köy pazarları kuracağız. Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman’da belediye başkanlarımızla da görüştük. Onlar da bu konuda yardımcı olacaklarını söylediler. Pazarlama kısmını da bu şekilde halledeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.