tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.5.2014 07:47:55

Metal yiyen bitki keşfedildi

Filipinler’de keşfedilen ve Rinorea niccolifera olarak adlandırılan yeni bitki, kendi kendini zehirlemeden nikeli emiyor. Yapraklarında 18 bin ppm’e kadar metal biriktirebilen bitkinin nikel seviyesi, diğer birçok bitkiye oranla 100-1000 kat daha fazla. Ağır metal oranının yoğun olduğu Filipinler’de keşfedilen bitki, ülkenin Luzan Adasının batısında bulundu. ‘Hiper Birikim’ olarak bilinen bu özelliğe sahip Rinorea niccolifera bitkisinin dışında, dünyada bilinen yaklaşık 450 bitki var.  Nikel miktarının yoğun olduğu topraklarda ise bitkilerin sadece yüzde 1’inin yaşama becerisi var. Rinorea niccolifera bitkisinin sahip olduğu özellikten dolayı, ağır metallerle kirlenmiş alanlarda toprağın arındırılması için kullanılabileceği bildirildi. Aynı zamanda bitki, bünyesinde nikelleri tuttuğu için ‘Yeşil Maden’ olarak adlandırılabilecek yeni bir alanın meydana gelebileceği ve bitkinin bünyesinde tuttuğu metaller ayrıştırılarak yeşil maden adında yeni bir sektörün doğabileceği ifade edildi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.