tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.4.2014 08:20:29

Tahıllar sinek alıcılarıyla korunuyor

Avustralya’da daha önce sayıları tükenmek üzere olan arıları kontrol etmek için uygulanan alıcı sistemi, şimdi de tahıllara zarar veren meyve sinekleri için uygulanmaya başladı. Avustralya’da geçtiğimiz sene insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle Dimetoar ve fenthion ilaçlarının kullanımının yasaklanması, meyve ve tahıl arazilerini meyve sineklerinin saldırısına açık hale getirdi. Sineklerin her yıl 26 milyon Avustralya doları değerinde zarar meydan olduğu bildiriliyor. Bu soruna çözüm arayan bilim insanları, daha önce Tazmanya arılarının kolonilerini korumak için uygulanan yöntemi denemeye karar verdi. Meyve sineklerine 2,5x2,5 mm büyüklüğünde radyo frekans tanımlama (RFID) çipleri yerleştiriliyor. Böylece sinek sürüsünün geçtiği belli noktalar tespit ediliyor. Tespit edilen noktalara, kısırlaştırılmış erkek sinekler salınıyor ve bu şekilde zararlı böcek nüfusunun azaltılması amaçlanıyor. Bilim insanları, RFID alıcılarla kısır sineklerin salınması gereken en iyi noktayı tespit edeceklerini belirtiyor. Aynı zamanda çiplerin boyutunu da 1,5x1,5 mm’ye indirmeyi hedefliyor. RFID alıcıların en iyi tuzak kurulacak yerlerin belirlenmesi de yardımcı olması bekleniyor. Ayrıca, henüz ilaç kullanılmayan bölgelerin olası sinek istilalarına karşı da korunması amaçlanıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.