tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.4.2014 08:47:02

Yosundan elektrik üretildi

Fotomikrobiyal yakıt hücreleri, saksıda yetişen bitkileri minyatür bir güç kaynağına çeviriyor ve güneş ışığından elektrik üretiyor. Geleneksel fotovoltaik güneş hücreleri kadar verimli olmayan bu sistem yine de daha dostu bir çözüm olarak nitelendiriliyor. Cambrige Ünvesitesi’nden Dr. Paolo Bombelli ve bitki bilimci Ross Dennis birlikte çalışarak Moss Table adlı bir icat geliştirdi. Bu icatla, saksıda yetişen yosunlarla küçük bir LCD ekrana güç sağladılar. Daha sonra aynı buluşla bir radyoyu da çalıştırmayı başaran bilim insanları, bu radyoya da Moss FM adını verdi. Geliştirilen icat sayesinde, bitkilerin elektrik üretiminde kullanılmasının karbon salınımını önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.