tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.2.2014 07:53:52

10 bin yıllık buğday

Bundan 10 bin yıl önce kültüre alınan ilk buğday çeşidi olan "siyez"den ekmek yapıldı. Türkiye'de ilk defa Kastamonu-İhsangazi'de siyez buğdayından tanıtım amacıyla ekmek yapımına başlandı. Seydiler, İhsangazi ve Devrekani ilçelerinde yetiştirilen siyez buğdayı, 14 kromozom sayısıyla genetik olarak dünyadaki ilk buğday çeşidi olarak biliniyor. Dağlık arazilerde yetiştirilen siyez buğdayı, günümüz buğdayının atası kabul ediliyor. Siyez buğdayı, ticari üretimi olmayan bir çeşit. Durum ve ekmeklik buğdaylarından farklı yapıdaki buğday, veriminin düşüklüğü ve kabuklu olması nedeniyle ekim alanları sürekli daralarak yerini daha kolay işlenebilen yeni nesil buğdaylara bırakmak zorunda kaldı. Ekmeğin İtalya'da düzenlenen ve dünya çapında fastfooda karşı dengeli ve daha yavaş beslenmeyi amaçlayan bir organizasyon olan Slow Food Hareketi Organizasyonu’nda sergileniyor. Organizasyon tarafından Türkiye'deki ürünler içinde presidium ürünü sertifikasyon çalışmaları sürüyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.