tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.2.2014 07:44:56

Hal değil bakkal dükkanı

İstanbul meyve sebze hali, en son nakliyeci esnafın kontak kapatma eylemiyle gündeme geldi. Hal esnafı ise asıl sorunun İstanbul'a getirilen sebze meyvenin yüzde 70’inin şehre hal üzerinden girmediğini söylüyor. Sadece yüzde 30’luk miktarın kayıtlı olarak haller üzerinden piyasaya sürüldüğünü belirten İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Muhittin Baran, hal esnafının en fazla yüzde 8 komisyon ile çalışabildiğini, ancak kamuoyunda yüksek fiyatlar nedeniyle kendilerinin sorumlu tutulmasına tepki gösteriyor. Baran, “Hallerde meyve sebzenin fiyatı önceden belirlenmez. Bizler mahalle aralarındaki bakkal dükkanlarına döndük. Çünkü malların yüzde 70’i hallere uğramadan tüketiciye sunuluyor. Bakanlık kanun çıkardı ama hala altyapısı oluşmadı. Tamamen iyi niyetle yapılan bu sistem eğer uygulanırsa ürün künyesinden bütün ayrıntılarına kadar nihai tüketici ürünü kaça yediğini bu sistem üzerinden görecek. Tam oturmada ama bu ay sonu itibariyle bakanlık oturacağını söylüyor” diyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.