tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.1.2014 11:55:49

Hasat öncesi pestisit takibi

Meyve ve sebzelerde hasat öncesi numuneler alınarak zirai mücadele ilaçlarına karşı sıkı takip başlatıldı. Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen bazı meyve ve sebzelerde hasat öncesi pestisit kalıntısını sıkı takip altına alarak ürünlerin tüketiciye ulaşmadan hatanın kaynağında tespiti amaçladıklarını dile getirdi. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu'nun 15,18,20,23,31,41,42. maddelerine dayanılarak yürürlüğe konulan "Pestisit Analizi Amacıyla Hasat Öncesi Numune Alma Talimatı" gereği, numuneler alındı. İlgili talimatla, zirai mücadele ilaçları kullanımında limit aşımı, ruhsatsız ilaç kullanımına karşı üreticinin denetlenmesi ve uygulama kayıtlarının kontrolü ile ürün tüketiciye ulaşmadan hatanın kaynağında tespiti amaçlanıyor. Ürünün yetiştirilmesi aşamasında hangi kimyasalların kullanıldığı belirlemek için üretici kayıt defterinin doldurulmasının gerekli olduğunu savunan Köksal, “Aydın’da 2013 yılında 10 bin 291 adet üretici kayıt defteri dağıttık. Dağıtılan her üretici kayıt defteri; ürünün pazarlanmasında, yetiştiricilik devresinde uygun kimyasalların kullanıldığının göstergesi olacak. Hasat öncesi alınacak numuneler için üreticilerle Üretici Kayıt Defteri kullanımı konularında denetimler yaptık. Yapılan denetim ve kontrollerde domates, çilek, erik, biber, şeftali, hıyar, patlıcan, kabak, incir, üzüm, nar, marul, ıspanak, maydanoz, roka, nane, portakal, limon, mandalina ve enginar olmak üzere 20 farklı üründe hasat öncesi ve hasat esnasında alınan numuneler pestisit ve incirde ethephon analizine tabi tutuldu” diye konuştu.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.