tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.1.2014 13:44:04

Çukurova susuz

Çukurova’da son 15 yılın en kurak mevsimi yaşanıyor. Kasım ayında buğdayını eken üreticiler, kuraklık nedeniyle büyük mağduriyet yaşıyor. Bu sene saman sıkıntısının hat safhaya ulaşacağı belirtiliyor. 1-Ekim-31 Aralık tarihleri arasında metrekareye ortalama 229 kilogram yağmur düşerken, bu sene 159 kilogram olarak gerçekleşti. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Özekici, inanılmaz bir kuraklık yaşandığını söyleyerek, bu sene Çukurova’da ilk defa buğdayı yeşertmek, çimlendirmek için sulama yapıldığını belirtiyor. Her yıl bu zamana kadar 3-4 kez yağmur yağdığını hatırlatan Prof. Dr. Özekici, “Ben hiç böyle bir sene yaşamadım. Bu mevsime kadar en az 3-4 kez yağış alarak buğday büyürdü. Bundan 15 gün önce bütün ova buğdayı suladı. İlk defa sulama kanallarına su bırakıldı ve sulama yapıldı.” diyerek durumun vahametini ortaya koyuyor. Üreticiler ise bu dönemde sonra yağacak yağmurun verimi düşüreceğini ifade ediyor. Buğdayın zayıf olduğu bu yıl, samanda da kıtlık yaşanabilir. arazilerine gübre atmak isteyen üreticiler, yağmuru bekliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.