tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.1.2014 10:18:19

Kraliyet armudu tuttu!

Kahramanmaraş, Ayvalı Projesi ile bir armut havzası oluşturmaya hazırlanıyor. Asya Armudu olarak bilinen Naşhi çeşidi Kahramanmaraş’ta yetiştirildi. Sır Barajı çevresinde başlatılan çalışmalar, meyve üreticilerine alternatif ürün sunmayı deniyor. Çalışmalarını tamamlayan yetkililer, halk arasında Asya Armudu olarak bilinen Naşhi türünü Kahramanmaraş’ta doğal ortamda yetiştirmeyi başardı. Üretimine yeni başlanan tür, bilinen armut çeşitlerinden farklı özellikler taşıyor. Japonya'da kraliyet meyveleri arasında gösterilen ve kutsal bir meyve olduğuna inanılan Naşhi armudu, üzerinde benekleri bulunan gevrek, sulu, armut ve kavun karışımını anımsatan farklı bir aromaya sahip. Asya armudu, il müdürlüğü tarafından 2010 yılında başlatılan adaptasyon çalışması kapsamında üretildi. Yeni türün üreticiler arasında fazla bilinmediğini belirten Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, gerek meyve kalitesi gerekse albenisiyle Asya armudunun, ağaç gelişimi ve modern meyve bahçelerinin kurulması açısından üstün özellikler taşıdığını ifade ediyor. Armut’ta görülen ateş yanıklığı hastalığına karşı Asya armudunun daha dayanıklı olduğunu aktaran Emiralioğlu, “İl merkezinin doğusunda kalan ve Dereköy’den başlayarak Kuzucak, Kazanlıpınar, Küçük Nacar Köyleri ile sonlanan Ayvalı havzasında, meyvecilik için uygun arazilerde armut yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması çalışmaları yapılıyor. Dünya meyvecilik piyasasında beğeni toplayan Naşhi armudunun bu bölgelerde başarı ile yetiştirileceği kanaatindeyiz. Meyve bahçesi kurmak isteyen çiftçilerimize her türlü teknik destek vermekteyiz. Gerek yurtiçinde gerek yurt dışında önümüzdeki yıllarda önemli bir pazarlama üstünlüğüne sahip olabileceği düşünülen armut ve Naşhiler meyvecilik sektörü içerisinde ön plana çıkıyor. Ticari amaçlı armut yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimizin modern meyvecilik gereklerine uygun bahçe tesis etmeleri için müdürlüğümüze beliyoruz.” diyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.