tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.12.2013 07:34:31

AB Tarım Heyeti İzmir'de

Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne olan organik ürün ihracatında "3. Ülkeler Listesi"ne dahil edilme talebi üzerine gelen heyetin ilk durağı İzmir. Heyet, İzmir’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ile bir araya geldi. Heyet buradaki görüşmelerinde Türkiye’deki sertifikalı organik ürün ihracatı hakkında bilgi aldı. İl genelinde yürütülen organik tarım faaliyetleri hakkında bilgi veren Güldal, yaklaşık 2 bin üreticinin İzmir’de 19 bin hektarlık alanda tarımsal faaliyetlerini sürdürdüğünü iletti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ulusal ve uluslararası kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarının 10 tanesi İzmir’de yer alıyor. Öte yandan, Türkiye’de üretilen organik ürünün yaklaşık yüzde 80’i yine bu şehirden ihraç ediliyor. Görüşmeler sonrasında, Türkiye'nin taleplerinin gerçekleşmesi halinde, Türkiye'nin bu pazardaki hacminin büyümesi bekleniyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.