tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.11.2013 08:11:50

Güneş turpa yaramadı

Akdeniz'in doğusunda 2 aydır süren güneşli hava, turp verimini düşürdü. Osmaniye'nin Kadirli ilçesi, Türkiye'nin turp ihtiyacının yüzde 70'ini karşılıyor. Ancak bu yıl verimde bir düşüş söz konusu.İlçede her yıl yaklaşık 5 bin kişiye ortalama 4 ay süreyle iş sağlayan hasat sezonu, havaların güneşli seyretmesi nedeniyle sıkıntılı başladı. Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, üreticilerin yağış beklediğini ifade ediyor. İspir, her yıl ortalama 30 bin dekar civarında ekimi yapılan ve 25 ton üretimi gerçekleşen turpun, yağış olması halinde üreticisini sevindireceğine dikkat çekiyor: "Yaklşaık 2 aydır yağmayan yağmur masraflar iki katına çıkardı. Üreticilerimiz havaların soğumasını ve yağmurun yağmasını bekliyor."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.