tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.9.2013 09:27:33

Her mevsime uygun, iki kat verimli

Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü (DATAE) Müdürlüğü bölge genelinde her mevsime uygun sertifikalı tohum üretme çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık 150 projeyi tamamlayan enstitü hastalıklara ve ağır iklim koşullarına dayanıklı 33 tohum çeşidini geliştirerek tescil ettirdi. Enstitü müdürü Şerafettin Çakal, ”Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olarak bölge iklimine uygun tohum geliştirme çalışmalarına hızla devam ediyoruz. Biz DATAE olarak şimdiye kadar bölgesel iklim koşullarında kaliteli ve yüksek verimli ürün imkanı sunan 33 çeşit tohum geliştirdik. Bu sayede ürün miktarını iki katına çıkarttık. Çalışmalarımız bunlarla da sınırlı kalmadı, geliştirmiş olduğumuz 33 çeşit sertifikalı tohumun tohum üretimi hakkını uluslar arası firmalara devrediyoruz. Onlar da dış ülkelere bu tohumları satıyorlar.” dedi. Çakal, bölgenin iklim şartları göz önünde bulundurularak üretilen tohumların verim bakımından çiftçiye oldukça büyük kazançlar sağlayacağını, tarımsal üretime yeni bir soluk kazandıracağını öngörüyor. Sertifikalı tohum çalışmalarının kararlılıkla sürdürüleceği mesajını da veriyor: “Ürünlerimize yenilerini eklemeye devam edeceğiz. Bu alanda yapılan çalışmalara ise elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.