tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.9.2013 08:34:28

İki gözü iki çeşme!

Türkiye'de yoğun olarak İzmir-Çeşme yarımadasında yetişen sakız ağaçlarının üretiminin desteklenmesi yönündeki girişim reddedildi. İzmir İl Genel Meclisi'nin sunduğu teklifi reddeden Gıda, Tarım ve Hayvanlık Bakanlığı'nın gerekçesi ise "sakız ağacının bir meyve türü olmaması" şeklinde oldu. Sakız ağacının bitkisinin ıslahı, korunması, yenilerinin yetiştirilmesi, üreticilere teknik ve mali destek sağlanması yönündeki İzmir İl Genel Meclisi'nin bu yılın başında sunduğu önerge Mayıs ayında raporlaştırılmıştı. Raporda sakız ağacının Bakanlık tarafından destekleme kapsamına alınması, bilimsel çalışmaların yapılması, sertifikalı eğitim çalışmalarına başlanması, yapılacak projelere danışmanlık hizmeti verilmesi, Çeşme yarımadasında bulunan Hazine arazilerinin yatırımcılara kiralanması yönünde öneriler bulunuyordu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nün rapora cevabı ise olumsuz oldu. Genel Müdür Vekili Cafer Kınanç'ın ilettiği yanıt, "Sakız ağacının meyve türü olmaması nedeniyle Bakanlığımız tarafından 2005 yılından itibaren verilmekte olan Yurtiçi Sertifikalı Standart Fidan Kullanım Desteği’nden yararlandırılması söz konusu değildir” yönünde oldu. Çeşme'nin "deniz komşusu" olan Sakız (Kios) adasında her yıl milyonlarca dolarlık damla sakızı üretimi yapıldığını belirten İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci ise kararı garipsediklerini söylüyor. Sakız ağacının ülkede en kolay yetiştiği Çeşme yarımadasında yetiştiğini dile getiren Değirmenci, "Bölgede her yer yabani sakız ağacı dolu. Vatandaş yıllarca başka ürünler yüzünden sakızı ihmal etmiş, ama şimdi gerçek değerini anlamış durumda ve destekleme istiyor. Sakızın endüstriyel biçimde üretilebilmesi için destek gerekli" şeklinde konuşuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.